Umetniški svet


MARTINA BATIČ
prihaja iz Ajdovščine. Po ljubljanski orglarski šoli in diplomi iz glasbene pedagogike na akademiji za glasbo v Ljubljani je študirala zborovsko dirigiranje na Visoki šoli za glasbo v Münchnu in diplomirala v razredu Michaela Gläserja, leta 2005 pa z odliko sklenila podiplomski študij. Izpopolnjevala se je na več mojstrskih tečajih doma in v tujini, tudi pri legendarnem Ericu Ericsonu. Kot pianistka je sodelovala s pevci in na tekmovanjih prejela več nagrad (Chemnitz, Meran), kot zborovodkinja pa z več vidnimi slovenskimi pevskimi zbori. Od leta 2004 je bila pet sezon vodja zbora Opere in baleta SNG Ljubljana. Projektno sodeluje z vidnimi slovenskimi zbori, tudi s Komornim zborom RTV Slovenija in Komornim zborom Ave, večkrat je bila sodirigentka Slovenskega otroškega zbora. Pogosto sodeluje v žirijah slovenskih in mednarodnih zborovskih tekmovanj ter je cenjena predavateljica na zborovodskih šolah in tečajih ter pevskih tednih doma in v tujini. Jeseni 2006 je v Stockholmu na uglednem mednarodnem tekmovanju dirigentov Nagrada Erica Ericsona (Eric Ericson Award) prejela prvo nagrado, ta pa ji je odprla pot do najkakovostnejših poklicnih zborov. V zadnjih sezonah je dirigirala Zboru Bavarskega radia, Vancouvrskemu komornemu zboru, Stuttgartskemu vokalnemu ansamblu, dvakrat Komornemu zboru Švedskega radia in Komornemu zboru Erica Ericsona na slavnostnem koncertu ob 90-letnici skladatelja Ingvarja Lidholma. Od septembra 2009 je Martina Batič umetniški vodja Slovenskega komornega zbora in pomočnica direktorja Slovenske filharmonije za zbor.


AMBROŽ ČOPI
se je rodil v Bovcu. Po končani srednji glasbeni šoli v Ljubljani je vpisal študij kompozicije in klavirja na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Leta 1996 je diplomiral iz kompozicije v razredu Daneta Škerla, podiplomski študij pa je zaključil v razredu Uroša Rojka. Njegove skladbe so bile nagrajene na različnih skladateljskih natečajih. Predstavljene so na avtorskih zgoščenkah Lirični akvareli (APZ Tone Tomšič, dir. Stojan Kuret), So ptičice še snivale (ČarniCe, dir. Stojan Kuret) in na različnih zgoščenkah domačih ter tujih zborov. Izdane so pri založbah Astrum, Ed. DSS in Sulasol. Za svoje dosežke je Ambrož Čopi v času študija prejel nagrado Mladi glasbenik leta 1995, leta 1997 pa Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani.
Od leta 1999 poučuje na Umetniški gimnaziji v Kopru, vodi MeMPZ Gimnazije Koper (1999–2002, 2007–), zbor Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana (2010–) in Camerato Cantores (2011–), vodil pa je tudi Komorni orkester Vladimir Lovec (2005–2007). Z velikimi uspehi je vodil Komorni zbor Iskra Bovec (1992–2001), Komorni zbor Nova Gorica (1998–2004) in MeMPZ Obala Koper (1998–2007). Od leta 2004 je dirigent Akademskega pevskega zbora Univerze na Primorskem. Z omenjenimi zbori je prejel devet zlatih plaket na državnih tekmovanjih ter dvanajst prvih mest in več zlatih priznanj v tujini: Grand Prix mesta Varna (Bolgarija, 2008), Tonen 2000 (Nizozemska, 2006), Prèveza (Grčija, 2003 in 2006), »Franz Schubert« Dunaj (Avstrija, 2001), Cantonigròs (Španija, 2000 in 2011), Fortlauredale (ZDA, 1999), Samobor (Hrvaška, 2011), Ohrid (Makedonija, 2011). Za svoje interpretacije je prejel številne posebne nagrade, večkrat pa je bil nagrajen za izjemne dosežke z zborom in kot najboljši dirigent tekmovanja. Leta 2009 je za dosežke z APZ UP prejel zlato plaketo Univerze na Primorskem. Kot strokovni ocenjevalec in član žirij je vabljen na različne zborovske manifestacije in tekmovanja, kot predavatelj pa sodeluje na zborovskih seminarjih doma in v tujini.



STOJAN KURET
je diplomiral na ljubljanski akademiji za glasbo, smer dirigiranje, in končal študij klavirja na Konservatoriju Giuseppe Tartini v Trstu, kjer od leta 1983 predava kot profesor.
Že med študijem (1974) je ustanovil Mladinski pevski zbor Glasbene matice Trst, nato vodil dekliški in mešani zbor ter leta 1991 spet ustanovil zbor Jacobus Gallus. Leta 1984 je za izjemne dosežke na zborovskem področju prejel Gallusovo plaketo. Kot gostujoči dirigent je uspešno sodeloval z različnimi orkestri. Od sezone 1992/93 je bil deset let umetniški vodja in dirigent APZ Tone Tomšič v Ljubljani. Z njim in Vokalno akademijo Ljubljana je dosegel zavidljive mednarodne umetniške uspehe: šest velikih nagrad (Tours 1999, Varna 2001, Gorica 2001, Maribor 2002, Arezzo 2009, Vallée d'Aoste 2011), trikrat finale za veliko nagrado Evrope in veliki nagradi Evrope – 2002 v Arezzu in 2010 v Varni. Leta 2000 je prejel plaketo mesta Ljubljane in leta 2002 zlato priznanje JSKD za ustvarjalno vodenje APZ. Od januarja 2003 do aprila 2005 je bil dirigent Komornega zbora RTV Slovenija. Leta 2003 je vodil Slovenski projektni zbor, od januarja 2007 je bil dve sezoni dirigent italijanskega mladinskega zbora Coro Giovanile Italiano. Kot predavatelj sodeluje na zborovskih seminarjih, festivalih doma in v tujini in je redni član žirij na najpomembnejših mednarodnih tekmovanjih. Projektno sodeluje tudi z žensko vokalno skupino ČarniCe. Je soustanovitelj, umetniški vodja in dirigent Vokalne akademije Ljubljana, ustanovljene septembra 2008. Za izjemne dosežke in prispevek k razvoju zborovske glasbe v svetovnem merilu so mu v Arezzu podelili prestižno nagrado guidoneum award 2011, za dirigentske dosežke na področju zborovske glasbe v zadnjih dveh letih pa nagrado Prešernovega sklada za leto 2012.


DAMIJAN MOČNIK
deluje kot profesor in zborovodja na Škofijski klasični gimnaziji v Ljubljani, od leta 2000 je umetniški vodja glasbenih dejavnosti v Zavodu sv. Stanislava. Ob uspehih zavodskih zborov išče inovativne poti v glasbenem izobraževanju in delovanju v gimnaziji. Od leta 1986 vodi zbore, med njimi Cerkveni ženski zbor  Andreja Vavkna iz Cerkelj na Gorenjskem, od leta 2003 pa tudi KZ Megaron iz Ljubljane. Z zbori je ob uspešni koncertni dejavnosti in z inovativnimi sporedi prejel več nagrad na državnih in mednarodnih tekmovanjih. Redno predava na seminarjih in izobraževanjih doma in v tujini, je vodja avtorske skupine učbenika Glasba za gimnazije. Za svoje skladateljsko delo je prejel številne nagrade doma in v tujini. Njegova dela tiskajo založbe Astrum, Carus, Ferimontana in Ausburg Fortress, izvajajo pa številni zbori in ansambli po vsem svet


KARMINA ŠILEC 
je v vokalno glasbo vnesla svežino, odprla nove prostore zraza, prepričljivosti, intenzivnosti doživljanja in komunikacije. Z  vokalnim gledališčem Choregie in inovativnimi posegi je vokalni glasbi razprla prostor h kompleksnim večzvrstnim umetniškim dogodkom – projektom, izvajanih na številnih mednarodnih festivalih in predvajanih na EBU in Eurovision. Kot dirigentka ustvarja projekte z različnimi ansambli: z zborom Carmina Slovenica, ansamblom ¡Kebataola!, Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, zborom Opere in baleta SNG Maribor, Slovenskim projektnim zborom,
orkestrom Chorus Instrumentalis in številnimi ansambli po vsem svetu.
Za svoje delo je prejela več kot 20 najvišjih nagrad in priznanj, doma in v tujini; med njimi nagrado Prešernovega sklada za projekt Vampirabile, ugledno mednarodno nagrado za prispevek stroki v svetovnem merilu – Robert Edler Prize, nagrado mednarodnega gledališkega inštituta ITI Music Theatre Now, Glazarjevo listino. Ob umetniškem delovanju in kot gostujoča dirigentka je tudi članica strokovnih žirij in umetniških svetov na zborovskih in dirigentskih tekmovanjih in revijah, predavateljica na univerzah v tujini, na mednarodnih seminarjih, konferencah in kongresih. Deluje kot profesorica dirigiranja na Univerzi v Mariboru.

email: info.maribor@jskd.si, tel: +386 (1) 24 10 525 / + 386 (1) 24 10 506 / + 386 (2) 23 42 117