FILM \ Izobraževanje

 

KINO KLUB: PET FILMOV POEZIJE – seminar analize filma (mentorica: Ana Lasić)

Ljubljana, 29. november – 20. december 2024

 

V pettedenskem seminarju analize čistega filmskega doživetja bomo predstavili in analizirali pet filmov, ki so se zapisali v zgodovino kot izjemne mojstrovine.
Secirali bomo naracije, ki presegajo pisano besedo (scenarij) in so v teh poetičnih filmih izključno v službi stila in se gibljejo od minimalizma vsakdanjega življenja do visoke poetične stilizacije.

Vsak film ponuja globoko introspektivno izkušnjo skozi poetične in vizualno edinstvene pripovedi, ki večinoma izhajajo iz ženskega psihološkega doživljanja. Sledimo obdobju od leta 1959 do 1979 – času, ko je osvobajanje žensk v družbeno-zgodovinskem kontekstu potekalo vzporedno z osvobajanjem filma od formalističnih pravil.

Ključne teme seminarja so iskanje poetičnega, svobodnega filmskega izraza, ki z občinstvom komunicira neposredno, kot mit, ter osvobajanje ženske – junakinje, ki skozi samospoznanje postane mitska figura.
Seminar je namenjen vsem ljubiteljem filma, režiserjem in scenaristom. Vodi ga scenaristka Ana Lasić.

Izobraževanje traja 20 pedagoških ur. V skladu s 17. členom Pravilnika o napredovanju zaposlenih v vzgoji in izobraževanju v nazive se izobraževanje ovrednoti z 1 točko.

Na seminarju si bomo ogledali in analizirali naslednje filme:

HIROŠIMA, LJUBEZEN MOJA 

Hiroshima, mon amour / režija: Alain Resnais / Francija, Japonska 1959

Film je eden ključnih predstavnikov francoskega novega vala. Sledi francoski igralki, ki v Hirošimi skozi introspektiven dialog in priklic spominov razmišlja o ljubezenski zvezi z japonskim arhitektom. Film združuje osebno in zgodovinsko tragedijo ter uporablja fragmentarno naracijo in poetično montažo, da ustvari močno introspektivno atmosfero, ki razkriva notranje razpoke ženske skozi travme po vojni in ljubezensko nostalgijo.

RDEČA PUŠČAVA

Il deserto rosso / režija: Michelangelo Antonioni / Italija, Francija 1964

Antonionijev prvi barvni film raziskuje psihološko stanje Giuliane, ženske, ki se počuti izgubljena v industrializiranem in odtujenem svetu. Z uporabo vizualno osupljivih barvnih kompozicij film izraža njeno eksistencialno tesnobo in izolacijo, hkrati pa odpira vprašanja o vplivu tehnologije in modernizacije na človeško psiho.

ŽENSKA S PEŠČIN

Suna no onna / režija: Hiroshi Teshigahara / Japonska 1964

Mistični japonski film, temelječ na romanu Kōbō Abeja, prikazuje zgodbo o entomologu, ki ga ugrabijo in prisilijo živeti sredi sipin skupaj z žensko, ki nenehno koplje pesek. Film raziskuje teme zaprtosti, identitete in absurda človeškega obstoja, pri čemer poetične vizualne podobe poudarjajo eksistencialna vprašanja.

JEANNE DIELMAN, 23 COMMERCE QUAY, 1080 BRUSSELS

režija: Chantal Akerman / Belgija, Francija 1975

Ta radikalno minimalistični film sledi tri dni v življenju vdove Jeanne Dielman, ki se uvršča v monotono rutino gospodinjskih opravil. Akermanova s statičnimi kadri in ponavljajočimi se opravki subtilno razkriva družbeno in čustveno praznino, medtem ko se notranja napetost postopoma stopnjuje do presenetljivega konca.

LUKOVA JOVANA

Jovana Lukina / režija: Živko Nikolić / Jugoslavija 1979

Jugoslovanski film, ki sledi zgodbi o Jovani, čutni in lepi mladi ženski, ki se trudi najti svoje mesto v patriarhalnem okolju črnogorskega podeželja. Nikolić skozi poetično estetiko raziskuje konflikte med posameznikovimi željami in tradicionalnimi pričakovanji, pri čemer je poudarek na osebnem osvobajanju glavne junakinje.

O MENTORICI

Scenaristka in dramatičarka Ana Lasić je diplomirala iz smeri Dramaturgija in scenarij na Fakulteti dramskih umetnosti v Beogradu.

Kot scenaristka je sodelovala pri filmih Ruševine, Avtošola, Angela Vode, Balkan is not dead, adaptirala TV serijo Na terapiji in kot mentorica ali svetovalka soustvarjala številne druge scenarije za celovečerne filme in TV serije.  

Za diplomsko igro Kje ti živiš? je leta 1999 v Beogradu prejela Selenićevo nagrado za najboljše dramsko besedilo. Na festivalu Borštnikovo srečanje je leta 2006 za gledališko igro Za zdaj nikjer, ki je bila premierno izvedena v SNG Drama Ljubljana, prejela nagrado Dominika Smoleta za najboljše dramsko besedilo.  

Kot docentka za področje scenaristike je na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo, v Ljubljani med 2012 in 2017 poučevala različne predmete, med drugim Analizo strukture celovečernega filma in Adaptacijo literarnega dela. Redno vodi modul pisanja filmskih scenarijev v okviru Filmskega seminarja JSKD.  

URNIK

Seminar bo potekal 5 zaporednih petkov od 22. novembra do 20. decembra 2024 med  19. in 22. uro v kinodvorani JSKD Skladovnica, Beethovnova 5, Ljubljana.

CENA in PRIJAVE

Cena seminarja (vseh 5 terminov): 50,00 EUR (z že vštetim DDV)

E-prijavo za seminar analize filma delavnica kreativnega pisanja najdete na spodnji povezavi:

e-prijava

https://forms.gle/Ew7qRNjwWv4ycWYT7

Rok prijave: 17. november 2024.

INFORMACIJE

Kontaktna oseba:

Matjaž Šmalc

tel.: 01 24 10 511

e-mail: matjaz.smalc@jskd.si

 

 

 

 

 

 

e-prijava