ODLIČJA IN PRIZNANJA SKLADA

PODELITEV PRIZNANJ IN ODLIČIJ SKLADA 2024

Zlata plaketa v roke Tomažu Faganelu za življenjsko delo na področju zborovske dejavnosti

24. januarja 2025 so v čudovitem ambientu Kluba Cankarjevega doma v Ljubljani slovesno podelili najvišja državna priznanja in odličja na področju ljubiteljske kulture, ki jih podeljuje Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti. Za priznanja so se tudi letos potegovali predlagani kandidati in kandidatke, ki pomembno soustvarjajo na področju ljubiteljske kulture v svojem lokalnem ali širšem okolju.

 

TOMAŽ FAGANEL

 

Na javni razpis JSKD je letos prispelo trideset predlogov. Komisijo, ki jo je imenoval nadzorni svet sklada, so letos sestavljali red. prof. dr. Karolina Šantl Zupan, mag. Simona Moličnik, Maja Jerman Bratec, Zalka Kelih-Olip in mag. Marjeta Pečarič.

 


 

»Taka pozornost in priznanje je neki zunanji dokaz o tem, kar se je dogajalo desetletja. Pri tem ne gre za priznanje samo meni, ampak tudi vsem tistim, s katerimi sem sodeloval. Pri glasbi si vezan na sodelavce, soglasbenike, s katerimi delaš. Vsa ta desetletja so bila zelo zanimiva. Hvaležen sem za vse priložnosti, za vse izzive in slučaje, za vse nesporazume, ki jih je bilo treba razrešiti, pa tudi vse dvome, ki se porajajo glasbeniku,« pravi Tomaž Faganel.

 

TOMAŽ FAGANEL


Petje je vzljubil že v otroštvu, igral je majhno violino in klavir, v gimnaziji pa je začel prepevati v zboru in igrati orgle. Magistriral je iz muzikologije, absolviral študij iz orgel, v Ljubljani študiral še petje, dirigiranje pa v Gradcu pri Milanu Horvatu, kjer je diplomiral. Bil je basist pri Komornem zboru Radia Ljubljana, delal v glasbenem uredništvu Radia Ljubljana, poučeval glasbo v osnovni šoli in gimnaziji, nato pa še na Zavodu za glasbeno in baletno izobraževanje. Bil je tudi sodelavec Muzikološkega inštituta ZRC SAZU ter študentom muzikologije predaval glasbeno-praktična predmeta. Sodeloval je pri kritičnih izdajah slovenske glasbene dediščine in bil tri leta urednik zbirke Monumenta artis musicae Sloveniae. Dobro desetletje je bil tudi član uredniškega odbora revije Naši zbori in 12 let urejal revijo Cerkveni glasbenik. To je le drobec njegove bogate kariere.

JSKD je podelil še štiri srebrne plakete in en zlati znak. Srebrne plakete so prejeli Ivan Medved, Mija Benedičič, Jožef Močnik in Klub keramikov Kanal. Zlati znak je posthumno prejela Mateja Filipič.

 

Ivan Medved

»Srebrna plaketa JSKD je največje priznanje, ki sem ga prejel do sedaj. Je potrditev, da je bilo dolgoletno aktivno delo v ljubiteljski kulturi, predvsem v godbeništvu, opaženo in je pustilo sledi. Kot poseben uspeh pa si štejem postavitev godbene zasedbe v malem kraju Vrh nad Laškim in začetek delovanja veteranske godbe Gambrinus Laško,« pravi Ivan Medved.

 

 

Mija Benedičič

»Najbolj sem zadovoljna, da mi je uspelo animirati svojo družino in številne ustvarjalne posameznike, tako da danes KUD Popotovanje Frana Levstika Čatež deluje s petimi sekcijami. Gre za pravo medgeneracijsko družino z bogatim programom. Z zadovoljstvom pa gledam tudi na pridobljene lastne prostore in opremo, kar društvu omogoča široko ustvarjalno delo,« pravi Mija Benedičič.

Jožef Močnik

»Srebrno plaketo JSKD doživljam kot biser na kroni mojega umetniškega poustvarjanja. Ponosen sem, da mi je v skromnih vaških razmerah uspelo že v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja vzgojiti pevski zbor, ki se je lahko primerjal z najboljšimi slovenskimi moškimi zbori. Še bolj pa sem ponosen na to, da mi je uspelo, kljub več generacijskim menjavam ta kakovostni nivo zbora ohranjati polnih 45 let,« pravi Jožef Močnik.

 

KLUB KERAMIKOV KANAL

Ker je izobraževanje osnovni pogoj za umetniško rast, je vodstvo kluba preko JSKD zagotovilo sodelovanje z najboljšimi mentorji. »Ponosni smo, da neprekinjeno delujemo že trideset let, da vsako leto razstavljamo v rednem programu Galerije Rika Debenjaka in da smo si zagotovili delavnico in razstavni prostor. Med projekti izstopa Študija opusa Lucie Rie, obogatitev Parka Pečno s keramičnimi skulpturami in redna razstava posameznih avtorjev v društveni galeriji Keramost,« pravijo v klubu keramikov Kanal.

 

brat Andrej Filipič prejema poshumno priznanje za Matejo Filipič

»Nagrado dojemam kot potrditev pomembnosti Matejinega doprinosa, bodisi k jazz sceni v Istri bodisi k slovenskemu bigbandovskemu okolju in kulturi nasploh. Hkrati je tudi grenak opomnik, da najmanj ozdravljivi, trojni negativni rak dojke, najpogosteje prizadene najmlajše bolnice – tiste z največ potenciala, idejami in zanosa, tiste, ki bi lahko dosegle še veliko več,« je povedal njen brat Andrej Filipič.

 


 

Režiserka prireditve in predstavitvenih filmov, ki jih je za vsakega nagrajenca posnel JSKD, je Kaya Tokuhisa. Med filmi izstopa portret Tomaža Faganela z naslovom Glasba brenči, posnet v njegovem domu.

 

direktor JSKD Damjan Damjanovič

Zbrane je na osrednji letni prireditvi sklada nagovoril tudi direktor JSKD Damjan Damjanovič: »V vsakem kotičku naše države ljubiteljska kultura povezuje ljudi vseh starosti, ozadij in interesov. Gradi mostove med generacijami, premaguje ovire in ustvarja občutek pripadnosti. Je prostor, kjer se rodijo ideje, kjer vzniknejo prvi koraki ustvarjalnosti in kjer številni umetniški talenti najdejo svoje začetke.« Poudaril je, da prav ljubiteljska kultura največkrat predstavlja odskočno desko za posameznike, ki pozneje zasijejo tudi na profesionalnem področju kulture in umetnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

programska knjižica 2024

programska knjižica
(4.3 MB, datoteka pdf)

 

Pravilnik o priznanjih Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti (29. 10. 2020)