FILM
Prireditve
JAVNI SKLAD RS ZA KULTURNE DEJAVNOSTI
44. SREČANJE NAJMLAJŠIH FILMSKIH IN VIDEO USTVARJALCEV SLOVENIJE
MNENJE ŽIRIJE
Ko se človek že tretjič spravlja k pisanju spremne besede k Srečanju najmlajših filmskih ustvarjalcev, se seveda predvsem boji tega, da bi se preveč ponavljal. Tako naj za začetek zapišem, da v principu tudi letos drži večina tistega, kar sem zapisal lani in predlani - odločiti se moramo le, ali je to dobro ali slabo. Vsekakor je razveseljivo, da filmska bera vsaj številčno ne usiha, v sami kvaliteti pa se za moj občutek letos ni zgodil niti pretiran presežek, k sreči pa tudi o kakšnem padcu ali nazadovanju ne moremo govoriti.
Letos sem osebno pogrešal kakšen boljši dokumentarni film - tak s sporočilom, dramaturgijo in zaostreno problematiko.Med animiranimi filmi je bilo kar nekaj duhovitih, škoda je le, da se marsikateri odvije prehitro, da bi poanta ali njegov domislek bila popolnoma razumljiva za gledalca. Pri igranih filmih sem že nekajkrat omenjal okorno prikazovanje čustev - kar je nemara bolj problem igre in igralcev kot samega fimskega izraza, letos pa so se mi pokazale še naslednje napake, o katerih bi kazalo razmisliti:
- Pri komičnih filmih je skoraj pravilo, da se igralci smejijo samim sebi. Pri komediji je seveda zaželjeno, da se smejijo gledalci, zato bi bilo potrebno bolj paziti na igralsko disciplino in si večkrat privoščiti kakšno ponovitev posnetka.
- Nekateri ustvarjalci so se letos papirnatosti in okornosti dialogov v knjižni slovenščini izognili tako, da so igrali v dialektu. Domislek je vsekakor dober, zlasti če je seveda izraba narečja dosledna, če je primerna za like, ki ga uporabljajo in če je razumljiv večini gledalcev. Vsekakor je pri takem poskusu kot svetovalec dobrodošel strokovnjak za slovenščino.
- Velik del igranih filmov je bil zelo površen pri scenografiji. Izbor prizorišč zasluži bistveno več pozornosti in razmisleka, saj ni vseeno, če se n.pr. scena, ki naj bi se po scenariju odvijala doma, dogaja kar v šolskem razredu. Včasih si je treba privoščiti malo daljšo pot in najti kakšno zanimivo naravno okolje ali se s kom dogovoriti za najem objekta, da bo tudi scena v službi filmske zgodbe, njenega razpoloženja in karakterjev v njej.
Toliko za letos. Vsem skupaj pa veliko uspehov in veselja z gibljivimi slikami! Matija Milčinski
Pred dnevi sem pregledoval poročila s festivalov amaterskega filma med leti 1966 in 1976. Zapisani stavki so bili podobni, kot jih zapišemo člani žirije Srečanja najmlajših filmskih in video ustvarjalcev: "Po nekaj uspešnih letih je produkcija nazadovala.", "Letos nič novega", "Pojavila sta se dva nova kluba.", "Avtorji so se ujeli v past ponavljanja vzorcev svojih prejšnjih filmov." Pisci so pogosto preveč kritični do dela svojih kolegov, isti avtor, ki je pisal o nekem filmu kot "kupu izbljuvkov, za katerega bi bilo bolje, če ne bi bil posnet" je nekaj let pozneje isti film označil za "enega najbolj zanimivih eksperimentov". Tako pisanje mi ni veliko pomagalo, da bi izvedel, kakšni so bili filmi tistega časa, nisem mogel prepoznati vsebine, tehničnih postopkov, niti občutka ki so ga nosili. Morda je tudi naše pisanje enako površno. Zanimivo pa je bilo videti, kako so tudi takrat nastajali odlični filmi, ki so posneti v enem zamahu, kot bi hoteli izsesati vse bistvo bivanja, polni nekega osebnega izpovedovanja - taki avtorji bi v naslednjih letih izginili, niso se več ukvarjali s filmom. Nekateri pa so se vztrajno pojavljali nekaj let in smo čez čas o njih brali, da so najbolj uspešni režiserji ali snemalci slovenskega ali celo svetovnega filma.
Amir Muratović
Kaj napisati, ko se ti pred očmi zvrsti več kot 60 filmov, pri katerih se starost ustvarjalcev giblje med 8 in skoraj 18 leti, ob strani katerih stojijo, ali pa bi morali stati, še starejši mentorji? Posebej če to počneš že kar nekaj let in vidiš, kam film tega žanra gre.
Zdaj besede za mentorje. Zato ob pohvalah za izbor tem, ki so se povsem oddaljile od praktične uporabe za šolske potrebe, kar je nadvse hvalevredno, in kaže na odgovornost mentorjev, da se ne vpletajo v to, kaj snemati, napotek za vse, ki so z dušo in srcem pri tem početju mladih filmarjev. Začnite te zgodnje filmske umetnike opozarjati na to, da v tej zvrsti izraza obstajajo določena pravila, ki pomagajo, da lahko vsak izrazi in prikaže tisto, kar želi na tak način, da vsakdo ki to gleda, bolj ali manj to tudi razume in dojame. Tako kot če v vsakdanjem govoru (ali celo pisanju) namečemo besede, pojme, stvari drugo čez drugo na koncu ne vemo niti tega, kaj smo sami hoteli sporočiti, kaj šele, da bi to tisti, ki mu je bilo to namenjeno razumel. Govorim seveda o pravilih, o filmskem izraznem "jeziku, abecedi, slovnici", podobah, ki se lepijo druga na drugo in s tem dosegajo svojstven učinek, drugačen, kot če bi postavljali beseda za besedo. To je sedaj tisto področje, ko bodo morali mentorji, oziroma vsi tisti, ki skrbijo in jim ni vseeno, kako izgledajo filmčki, ki jih njihovi varovanci delajo, najbolj zavihati rokave saj je pred njimi še ogromno dela in kjer lahko dosežejo tudi najbolj vidne rezultate. Potrebno bo seveda veliko potrpežljivosti, predvsem pa znanja, da se najmlajših s pretirano pedagogiko ne prepodi s tega ustvarjanja. Kajti nikoli ne smemo pozabiti, da je delanje filmov v tem obdobju predvsem in zgolj zabava, šele nato pa tudi šolski proces. Največjo odgovornost pri tem imajo seveda različni poletni tabori, kjer se mladi zberejo in mimogrede posnamejo še kakšen film. Prav v tem "mimogrede" je ključ pravega pristopa. Naj bo tudi ob zabavi nekaj jasno. Če hočemo nekaj povedati, moramo najprej znati govoriti, da ne bomo samo bebljali in mislili, da odkrivamo nekaj novega. Tu je najbolj potreba nevidna pomoč mentorja, da lahko ti filmi "spregovorijo" na razumljiv in predvsem tekoč način. Najenostavnejši način je, da ob gledanju odraslih filmov, nadaljevank, risank, poročil itd., ob vsebinskih elementih, ki so jih mladi kot se vidi povsem vzeli za svoje, v svoj izrazni svet prevzamejo vsaj nekaj oblikovno izraznih rešitev. Že s samim opozorilom na to, kaj naj gledajo in da naj to tudi vidijo: kako se vrstijo kadri drug za drugim, kdaj je kdo posnet bližje in kdaj od daleč, kam hodijo, če hočejo nekam priti, kako se dva pogovarjata, da se gledata, skratka najosnovnejše stvari tekočega prikazovanja zaporedja podob. Ob vsej enostavnosti je to tudi zabavno, tako gledanje kot izražanje na ta način.
In sedaj beseda za bodoče umetnike in ustvarjalce velikih filmov in spektaklov:
Za mlade filmarje in njihove mentorje, vidi se da uživate, ko delate to, kar vas veseli.
Boštjan Vrhovec |
|