
FESTIVAL HARMONIKARSKIH SKUPIN IN ORKESTROV
Murska Sobota, 15. maj 2025
Med 15. in 18. majem bo dvorana Duše Škof – Grad Murska Sobota prizorišče izjemnega glasbenega dogodka – 19. mednarodnega srečanja harmonikarjev, ki bo v mesto pripeljal vrhunske izvajalce iz Slovenije in tujine. Srečanje bo ponudilo raznolika tekmovanja v različnih disciplinah, od klasične in narodnozabavne glasbe do variete nastopov, namenjenih solistom, komornim skupinam in harmonikarskim orkestrom.
Vrhunec festivala bo osrednji večer v četrtek, 15. maja, ob 20. uri, ko bo na odru dvorane Duše Škof zaživel festival harmonikarskih orkestrov s poudarkom na nastopih slovenskih sestavov. Obiskovalce čaka bogat in kakovosten program, ki bo zagotovo navdušil tako glasbene poznavalce kot širšo javnost.
PROGRAM
Orkester Diatoničnih Harmonik Glasbenih Šol Slovenije
Dirigent: Boris Razboršek
Mentorji: Jože Mandl, Rok Sitar, Zmago Štih, Boris Razboršek, Domen Zadravec, Manuel Šavron in Marija Božnik
Evert Taube: Nocturne
H. G. Hölz: Tango
Vilko&Slavko Avsenik: Tam kjer murke cveto
Benny Andersson in Björn Ulvaeus: Mama Mia
Astor Piazzolla: Libertango
Orkester diatonične harmonike je nastal na pobudo študijske skupine učiteljev. Glavni cilj je strokovno uveljavljanje diatonične harmonike v okviru glasbenih šol ter njena večja prepoznavnost med širšim občinstvom. Z delovanjem orkestra spodbujajo razvoj repertoarja za diatonično harmoniko – danes z njo izvajajo skladbe od lahkotnih do zahtevnejših koncertnih del. Pomemben mejnik v delovanju je bil leta 2017, ko se je orkester prvič zbral ob priložnosti revije komornih skupin in solistov diatonične harmonike v organizaciji Glasbene šole Laško–Radeče. Od takrat redno pripravlja letne koncerte in nastope po Sloveniji ter v tujini. Leta 2019 so se pod vodstvom Zorana Lupinca predstavili tudi na znamenitem festivalu v italijanskem Castelfidardu, kjer so nastopili na glavnem trgu mesta. Med pomembnejšimi nastopi so še revija harmonikarskih orkestrov na Jesenicah ter koncerti v različnih krajih Slovenije in v zamejstvu.
Soboški kvintet harmonik
Umetniški in organizacijski vodja: Matej Zavec
David Paich and Jeff Porcaro, Jernej Hostnik: Africa
Richard Galliano: Tango pour Claude
Mojmir Sepe, prir. Emil Glavnik: Zemlja pleše
Soboški kvintet harmonik deluje v okviru harmonikarskega orkestra, ki je bil ustanovljen novembra 2003 na pobudo Mateja Zavca. Skupina združuje harmonikarje, ki s predanostjo in ljubeznijo do glasbe skrbijo za kakovostno muziciranje ter prispevajo k razvoju glasbene dejavnosti v regiji.
Kvintet igra pomembno vlogo pri vzgoji mladih glasbenikov ter krepitvi društvenega delovanja, saj s svojim nastopanjem in sodelovanjem na različnih prireditvah bogati kulturno dogajanje in spodbuja ohranjanje slovenske glasbene dediščine.
InMusic Orchestra
Dirigentka in organizacijska vodja: Mikela Uršič
Matteo Bello: Concertino za dve violini solo in harmonikarski orkester
solo: Mihaela Peca, Vera Sturman, violina
Jaka Jerina: Zgodba o Kraški Junakinji
Lara Fortunat: Parafraza na štiri tminske ljudske
Harmonikarski orkester InMusic deluje pod okriljem istoimenskega glasbenega društva, ki je bilo ustanovljeno z vizijo ustvarjati sodobne, izvirne projekte za harmonikarske sestave in spodbujati sodelovanje mladih glasbenikov. Društvo je začelo svojo pot kot manjša skupina entuziastov, ki so želeli harmoniki povrniti mesto v sodobnem glasbenem izrazu, in skozi leta zraslo v enega bolj prepoznavnih tovrstnih kolektivov v regiji. Orkester redno sodeluje s slovenskimi in tujimi skladatelji ter spodbuja nastajanje novih del za harmonikarske sestave. Med najnovejšimi premierami izstopajo tri izvirne skladbe, ki bogatijo sodobni harmonikarski repertoar:
Soboški harmonikarski orkester
Umetniški in organizacijski vodja: Matej Zavec
Astor Piazzolla, prir. Klaus Johns in Matej Zavec:Tanguango
Joshua V. Hinkel, prir. Matej Zavec:The Guardian Hero
solo: Primož zavec, bobni
Klaus Doldinger, prir. Josef Retter in Matej Zavec: Das Boot
Soboški kvintet harmonik deluje v okviru harmonikarskega orkestra, ki je pričel z delovanjem novembra 2003, ko se je na pobudo Mateja Zavca.
zbralo deset harmonikarjev, ki so osnovno glasbeno izobraževanje že zaključili in so imeli interes sodelovati v večji zasedbi harmonik. Po nekajmesečnih vajah je orkester prvič nastopil na koncertu ob »Dnevu harmonike« na Glasbeni šoli Murska Sobota, kmalu zatem pa so se vrstili redni nastopi v Termah 3000 ter v širši okolici. Repertoar orkestra je najprej obsegal glasbena dela pretežno zabavnih zvrsti, v zadnjih letih pa na njihovih nastopih slišimo tudi originalne skladbe za harmonikarski orkester ter priredbe zahtevnejših skladb iz zakladnice klasične glasbe. Soboški harmonikarski orkester se je od ustanovitve do danes razvil v homogeno skupino glasbenikov, ki igrajo poleg harmonike še na tolkala, bas, flavte in klarinete, kar prispeva k bogatejši barvi zvoka in je v Sloveniji neke vrste posebnost. Orkester je v preteklosti prejel dve srebrni nagradi na mednarodnih tekmovanjih v Italiji in na Hrvaškem.
Dodatne informacije