GLASBA

 

 

 

INSTRUMENTALNA GLASBA

 

 

Javni sklad RS za kulturne dejavnosti
Območna izpostava JSKD Ljubljana

 

 

30. DRŽAVNO SREČANJE TAMBURAŠEV IN

MANDOLINISTOV SLOVENIJE

Konzervatorij za glasbo in balet v Ljubljani
Ljubljana, 11. april 2010 ob 16. uri.


 

30. srečanje tamburašev in mandolinistov Slovenije

 

Tekmovalni del

 

1. koncert - ob 16. uri

 

Tamburaški Orkester P.D. Ruda Sever Gorišnica
dirigent: Jurica Žibek

 

Petrovi tamburaši
dirigentka: Neža Zagoričnik

 

Tamburaški iz Cirkulan, KD Cirkulane
vodja: Boštjan Polajžer

 

Tamburaški orkester Glasbene šole Brežice
dirgentka: Anamarija Šimičić

 

Tamburaški orkester Osnovne šole Metlika
dirigent: Matej Matkovič

 

2. koncert - ob 18. uri

 

Tamburaški orkester Vipavski tamburaši
dirigentka: Neža Žgur

 

Tamburaška skupina KUD Oton Župančič Vinica "Viniški tamburaši"
vodja: Željka Karin Biličič

 

Tamburaški orkester KUD Oton Župančič Artiče
dirigent: Dragutin Križanić

 

3. koncert - ob 19. uri

 

Kulturno društvo Tamburaški orkester Šmartno
dirigentka: Helena Vidic

 

Orkester Mandolina Ljubljana
dirigent: Andrej Zupan

 

Tamburaški orkester Dobréč
dirigent: Anton Grahek

 

 

Predstavitev orkestrov:

 

Tamburaški Orkester P.D. Ruda Sever Gorišnica
dirigent: Jurica Žibek

 

Tamburaši prosvetnega društva Gorišnica letos praznujejo 113. obletnico obstoja. Nastopajo po celi Sloveniji in tujini, na vseh proslavah v občini in na več radijskih in televizijskih oddajah. Odzovejo se tudi raznim družinskim praznovanjem. Danes šteje orkester 30 članov. Najbolj so veseli velikega števila mladih tamburašev, zato upajo, da tradicija tamburanja v občini ne bo izumrla.

 

Boris Krnic: PESEM IN PLES
ljudske, prir. Damir Zajec: PREKMURSKI MOTIVI
Ivica Badurina/ Vlasta Juretić, prir. Ivica Frleta: VILO MOJA
sodeluje skupina "Osvajalci"
solo: Matija Boršćak, vokal

 

 

Petrovi tamburaši
dirigentka: Neža Zagoričnik

 

Prihajajo iz Šempetra v Savinjski dolini. Delujejo kot sekcija KUD Grifon Šempeter. Igrajo več zvrsti glasbe, pa tudi za potrebe folklorne skupine, ki deluje v istem društvu. Nastopajo v bližnji in daljni okolici, predstavili so se tudi na folklornem festivalu v mestu Pendrik v Turčiji, festivalu v Montoiru v Franciji in v Bjelom polju v Črni Gori. Redno se udeležujejo regijskih in državnih srečanj, lani so izdali svoj drugi CD in izvedli prvi samostojni koncert. Umetniški vodja je Nežka Zagoričnik, organizacijski vodja pa Damjan Cestnik.

 

Johann Strauss: PIZZICATO POLKA
ljudska, prir. Dražen Varga: OD KLETI DO KLETI
Janko Gregorc: DIVERTIMENTO za flavto in tamburaški orkester
solo: Irena Škorja, flavta

 

 

Tamburaši iz Cirkulan, KD Cirkulane
vodja: Boštjan Polajžer

 

Tamburaši iz Cirkulan delujejo pod okriljem Kulturnega društva Cirkulane od leta 1994, sicer pa so nasledniki veliko starejše tradicije, saj je bil prvi tamburaški zbor pri tedanji sv. Barbari v Halozah ustanovljen že leta 1899. Ob jubileju leta 2001, so izdali prvo zgoščenko z naslovom 100 LET, leta 2003 pa zgoščenko HOJLADRIJA.

 

Ker jim poustvarjanje ljudskega izročila najbolj ustreza, so v okolici poiskali tradicionalne tamburaške viže, kakor tudi pete pesmi, ki so jih priredili v skladu z lastnim občutenjem. Njihov repertoar obsega predvsem haloške, prleške in prekmurske viže in napeve. Po pripovedih in s pomočjo fotografij društvenega arhiva so izdelali tudi oblačila, ki poskušajo posnemati tista, ki so jih nosili tamburaški predhodniki v začetku 20. stoletja. Tamburajo in prepevajo povsod, kjer jim radi prisluhnejo; na porokah, proslavah, revijah, srečanjih in festivalih tako doma kakor tudi na tujem.

 

tradicionalna, prir. Boštjan Polajžer: TAMBURAŠKA BUDNICA
ljudska-haloška, prir. Boštjan Polajžer: PRI SOSEDI SE ŽE KADI
ljudska-haloška, prir. Boštjan Polajžer: POLKA MIHA TUNČA

 

 

Tamburaški orkester Glasbene šole Brežice
dirigentka: Anamarija Šimičić


Na temeljih dolgoletne tradicije tamburaštva na področju brežiške občine se je rodila ideja o ustanovitvi tamburaškega orkestra Glasbene šole Brežice. Od ideje in želje do njene realizacije je bila dolga pot. Prehodili so pot od prvih korakov, pred petimi leti vpisanimi učenci, do tamburaškega orkestra. Delo od prve tamburice, prve note in prvih akordov do zadovoljstva, ki ga ponuja skupno muziciranje je opravila mlada dirigentka Anamarija Šimčić.

 

Roko Šimunaci: VESELA PLESAČICA
Anton Rubinstein, prir. Rudolf Rajter: MELODIJA
ljudske, prir. Damir Zajec: MELODIJE IZ POLJANSKE DOLINE

 

 

Tamburaški orkester OŠ Metlika
dirigent: Matej Matkovič

 

Orkester deluje štiri leta pod okriljem šole. Skupaj je v orkestru 27 tamburašev. Glasbeni repertoar zajema ljudske pesmi ter domače in tuje uspešnice. Orkester nastopa na prireditvah v občini, regiji, nastopil pa je tudim na državnem srečanju. Najodmevnejša nastopa sta bila v okviru poletnih prireditev "Pridi zvečer na grad", junija 2008 in nastop z Oliverjem Dragojevičem, meseca novembra 2008.

 

Vinko Vodopivec: KONCERTNA PREDIGRA
belokranjske ljudske, prir. Helena Vidic: OB KOLPI SEM DOMA
Eric Clapton, prir. Tibor Bün: TEARS IN HEAVEN

 

 

Tamburaški orkester Vipavski tamburaši
dirigentka: Neža Žgur

 

Tamburaški orkester Vipavski tamburaši spada med najboljše tamburaške orkestre v Sloveniji, ki ga sestavlja 15 srednješolcev in študentov pod vodstvom dirigentke Neže Žgur. Iz skromnih začetkov pred enajstimi leti, je ta dejavnost začela bogato roditi in tako imajo v Vipavi svoje tamburaško društvo, ki združuje tri orkestre (starejšega, mladinskega in otroškega).

 

S svojim delovanjem se trudijo ponovno oživljati tradicijo, ki je bila tudi v teh krajih nekoč živa. V zadnjih štirih letih so na državnem tekmovanju osvojili zlata priznanja, aprila lani pa celo zlato priznanje s pohvalo in tako dokazali svoje tamburaško znanje. Maja lani so prvič nastopili na Mednarodnem tamburaškem tekmovanju v Osijeku in za odličen nastop prav tako prejeli zlato priznanje.

 

V njihovem repertoarju so vse zvrsti tamburaške literature: priredbe slovenskih ljudskih, sakralnih in popularnih skladb ter originalne tamburaške skladbe, ki veljajo za najbolj zahtevne. Nastopajo na območnih in regijskih revijah, prirejajo samostojne koncerte in se kot gostje udeležujejo številnih nastopov doma in v tujini. Udeležili so se tudi dveh mednarodnih festivalov v Buševcu na Hrvaškem in v Dragatušu, lani pa so gostovali v Črni Gori in v Starčevem v Srbiji. Orkester že tretje leto vodi Neža Žgur - mlada študentka kompozicije in dirigiranja. Za orkester piše veliko tamburaških priredb in lastne originalne skladbe, saj se skupaj z njimi trudi, da bi tamburaštvo v Sloveniji dvignili na višji, bolj prepoznavni nivo.

 

ljudski motivi, prir. Neža Žgur: TA POTRKAN PLES
Neža Žgur: HITRO POPLESAVANJE
solo: Jana Fajdiga, flavta
Siniša Leopold: OGNJEMET

 

 

Tamburaška skupina KUD Oton Župančič Vinica "Viniški tamburaši"
vodja: Željka Karin Biličič

 

"Viniški tamburaši" delujejo kot samostojna skupina pri KUD Oton Župančič Vinica od leta 1999 in štejejo 12 rednih članov. Prihajajo iz juga Bele krajine - iz Vinice, kraja, kjer je tamburaška tradicija doma že preko sto let. Njihov program vsebuje priredbe slovenskih in tujih ljudskih pesmi, priredbe iz zabavne in narodnozabavne glasbe ter originalno glasbo za tamburice. Vsi člani skupine so amaterji, ki jih druži ljubezen do glasbe in se z njo ukvarjajo zgolj ljubiteljsko.

 

Napredovanje skupine in uspehi zadnjih let so privedli do mnogih gostovanj in koncertov - tako doma kot v tujini, kjer so se v zadnjih letih udeležil več mednarodnih tamburaških festivalov: leta 2006 in 2007 - 6. in 7. mednarodni festival malih tamburaških zasedb "Starčevačka tamburica" (Starčevo) v Srbiji, leta 2008 7. mednarodni tamburaški festival "Veče uz tamburu 2008", Banja Luka (BiH) in 4. mednarodni tamburaški festival Kumanovo 2008 v Makedoniji. Skupina pod vodstvom Žejke Karin-Biličič vzgaja tudi podmladek, ki je porok, da tamburaštvo v Vinici še dolgo ne bo zamrlo. Na letošnjem srečanju se bodo predstavili v razširjeni sestavi.

 

ljudske pesmi iz Zile, prir. Damir Zajec: V ZILI JE LEPO
kolo na slavonske narodne motive, prir. Julije Njikoš: TEMPA
romska, prir. Damir Zajec: ĐELEM, ĐELEM
solo: Gašper Mihelič, vokal

 

 

Tamburaški orkester KUD Oton Župančič Artiče
dirigent: Dragutin Križanić

 

Začetki tamburaštva v Artičah so bili že leta 1968 s krajšimi prekinitvami. Ponovno so se zbrali leta 1979. Kot orkester, pa so z delovanjem pričeli leta 1983, pod vodstvom prof. Dragutina Križanića. Z marljivim delom so že leta 1985 prvič zastopali Republiko Slovenijo na festivalu v Osijeku. V naslednjih letih so prejeli številna priznanja in plakete, katere jih obvezujejo, da svoje poslanstvo opravljajo še bolj vestno. Prejeli so šest srebrnih plaket in dve zlati plaketi "Paje Kolariča" ter tri zlate plakete na tekmovanju v državnem merilu. Nastopajo po Sloveniji ter izven meja naše domovine. Nastopili so že z znanimi slovenskimi pevci zabavne glasbe.

 

Dragutin Križanić: DOLENJSKA RAZGLEDNICA
Jure Godler: FANTAZIJA IN F
prekmurska narodna, prir. Elizabeta Križanić: ZREJLO JE ŽITO
solo: Elizabeta Križanić, vokal

 

 

Kulturno društvo Tamburaški orkester Šmartno
dirigentka: Helena Vidic

 

V Šmartnem pri Litiji ima tamburaštvo dolgoletno tradicijo, saj so tam igrali na tamburico že pred 118 leti. V sedanji obliki skupina obstaja zadnjih 27 let, orkester pa od letošnjega januarja deluje kot samostojno društvo.

 

Orkester je na državnih srečanjih tamburašev leta 2007 prejel srebrno priznanje, leta 2008 zlato in leta 2009 zlato priznanje s pohvalo. Umetniško in dirigentsko ga vodi obetavna skladateljica in dirigentka Helena Vidic. Redno nastopajo v Sloveniji, nastopili pa so tudi že v Avstriji, Bosni in Hercegovini, Češki, Črni gori, Franciji, Hrvaški, Italiji, Litvi, Madžarski in Srbiji.

 

Repertoar šmarskega orkestra obsega predvsem priredbe slovenskih in tujih ljudskih pesmi, pa tudi priredbe klasične, ciganske in filmske glasbe, zabavnih in narodnozabavnih viž ter originalno glasbo za tamburico.

 

venček prekmurskih ljudskih, prir Helena Vidic: SAN SE ŠETAO
Sergej S. Prokofjev, prir. Helena Vidic: ROMEO IN JULIJA
Črt Sojar Voglar: KVA JE TO?
Fantazija na teme "Pat in Mat" (A je to) za tamburaški orkester, violino in kontrabas
solo: Samo Vidic, violina

 

 

Orkester Mandolina Ljubljana
dirigent: Andrej Zupan

 

Orkester Mandolina Ljubljana (OML) je leta 1974 ustanovil glasbeni zanesenjak in izdelovalec inštrumentov Slavko Kokalj. Kot eden redkih mandolinskih sestavov v Sloveniji, OML ponuja možnost uživanja v specifičnih glasbenih stvaritvah. Izvaja tako skladbe pisane prav za mandolinski orkester, kot tudi glasbo, ki je v osnovi napisana za drugačne sestave.

 

OML je naročnik številnih glasbenih del slovenskih avtorjev, priredbe pa pišejo tudi nekateri člani OML. Orkester vsako leto izvede vsaj dva premierna koncerta in vrsto manjših koncertov ter intenzivno sodeluje na področju mandolinskega izobraževanja ter povezovanja z mandolinisti in orkestri v tujini.

 

Orkester Mandolina Ljubljana je do sedaj izdal tri zgoščenke, za RTV SLO posnel tri videospote ter nekaj koncertov in intervjujev. Gostovali so v Avstriji, Nemčiji, Franciji, Španiji, Italiji, na Hrvaškem, letos pa se odpravljajo na gostovanje v Bolgarijo. Orkester od leta 2003 vodi priznani glasbenik, pedagog in dirigent Andrej Zupan, ki je nasledil Dušana Nedoviča in gostujoče dirigente (Steven Loy, Tomaž Habe, Keith Harris...).

 

Viktor Parma, prir. Luka Sila: INTERMEZZO iz opere Ksenija
George Gershwin, prir. Snelle Fjöll: AMERIKANEC V PARIZU
Dragan Šupljevski: MAKEDONSKI KAPRIČO
Klezmatics, prir. Jaka Jarc: ČLOVEK S KLOBUKOM (Man In the Hat)
solo: Andrej Zupan, klarinet

 

 

Tamburaški orkester Dobréč
vodja: Anton Grahek

 

Od leta 1993 so pogumno in ustvarjalno pot prehodili člani Tamburaškega orkestra Dobreč, ki ga od samega začetka vodi Anton Grahek. Danes orkester šteje 26 članov. Zadnjih pet let so na državnih srečanjih proglašeni za najboljši tamburaški orkester v Sloveniji.

 

KUD Dobreč je prejemnik Župančičeve plakete, ki jo podeljuje Občinski svet občine Črnomelj kot najvišje priznanje v občini za delovanje na kulturnem področju. Je tudi dobitnik številnih mednarodnih priznanj in plaket. Nastopajo na prireditvah po Sloveniji in se udeležujejo številnih mednarodnih festivalov tamburaških orkestrov v Bosni in Hercegovini, Črni Gori, Makedoniji, na Slovaškem, Češkem in Hrvaškem. Dvakrat so organizirali odmevni Mednarodni festival tamburaških orkestrov in skupin v Dragatušu.

 

Ljudska iz Bele Krajine, prir. Črt Sojar Voglar: VARIACIJA NA TEMO "TRI JETRVE ŽITO ŽELE"
Josip Kaplan: ĐAKOVAČKI VEZ
Helena Vidic: KAJ JA ZNAM praizvedba
Georges Bizet, prir. Zoran Mulić: UVERTURA iz opere Carmen

 

 

Dodatne informacije:
DANIEL LESKOVIC
svetovalec JSKD za inštrumentalno glasbo
tel. (01) 24 10 532
e-pošta: daniel.leskovic@jskd.si

 

razpis