LIKOVNA DEJAVNOST /LIKOVNI TEČAJI IN DELAVNICE

 

Naziv tečaja:

 

 

KIPARSKA DELAVNICA LES 2025

Kraj izvedbe:

 

Kulturnica, Gaberke pri Šoštanju

Termin:

 

petek, sobota in nedelja, 30. maj–1. junij 2025 / 32 ur

Mentorica:

 

prof. Dragica Čadež Lapajne, akad. kiparka

Cena:

 

90 €

Predznanje:
 

ni pomembno

Število udeležencev:
 

10-15

Rok prijave:
 

11. maj 2025 oz. do zapolnitve mest

 

Tridnevna delavnica je namenjena kiparskemu oblikovanju lesa z različnimi orodji ter iskanju prepričljivih likovnih rešitev in avtorskih interpretacij. Zaželeno je osnovno znanje rokovanja z orodjem za obdelavo lesa.

Vsebina:

 

 

Od lesa k premogu
Letos Premogovnik Velenje obeležuje 150 let pridobivanja premoga v Šaleški dolini. Vas Gaberke, kjer poteka Kiparska delavnica LES, leži v neposredni bližini Škal – tu je Franc Mages, posestnik z Dunaja, leta 1875 odkril glavni sloj premoga. V kraju so še vidne sledi izkopavanja premoga, opazujemo lahko, kako krajina dobiva novo podobo. Pridobivanje premoga v Šaleški dolini je doživelo največji razcvet po 2. svetovni vojni, ko so potrebe po premogu skokovito narasle. Skupaj s premogovništvom so se razvila številna delovna mesta, zraslo je mesto Velenje, vrtci, šole, kultura in šport. Rudarstvo je imelo globok vpliv na značaj in navade, saj se je med rudarji izoblikovala posebna vez požrtvovalnosti in tovarištva.

Premog je les, ki potuje skozi čas in v njem vseskozi pušča svojo sled. Kiparji, rezbarji, oblikovalci pa v les vrežejo še svoje pripovedi. Ti dve niti bomo povezali na naši delavnici, saj bomo v lesu, ki ga bomo dobili, skušali uzreti in oživiti motive, povezane s premogovništvom.

Možna izhodišča:
Arhitektura podzemlja (rovi, jaški, labirinti, udori)
Bitja podzemlja (živali, škrati, duhovi)
Abstraktne oblike (energija, tovarištvo, ogenj)
Predmeti in osebe (rudar, rudarska oprema, sv. Barbara)

Udeleženci bodo pod vodstvom vrhunske kiparke ter izkušene mentorice prof. Dragice Čadež Lapajne spoznali lastnosti lesa, pripravo materiala ter načine oblikovanja. Končna podoba skulpture bo odvisna od ideje, materiala in avtorjevega pristopa. Izdelana skulptura ostane last tečajnika. V načrtu pa je tudi razstava nastalih del v Muzeju premogovništva Slovenije.

Delavnica bo potekala na prostem pod velikim kozolcem v sklopu Kulturno turističnega društva Kulturnica Gaberke, v sodelovanju s Premogovnikom Velenje in Muzejem premogovništva Slovenije, v koordinaciji OI JSKD Velenje.

 

POTEK, TRAJANJE in KRAJ SEMINARJA

Delavnica bo potekala v vasi Gaberke pri Šoštanju od petka, 30. maja dopoldne, do nedelje, 1. junija 2025 popoldne. )

ROK PRIJAVE IN PLAČILO

Prijave zbiramo do 11. maja 2025 oz. do zapolnitve mest.

Prijava je možna prek spletne prijavnice:

https://forms.gle/dS2u79esSZPTNZRU8

Prijavljenim bomo po izteku prijavnega roka poslali obvestilo z vsemi potrebnimi informacijami ter predračun in položnico za plačilo kotizacije. Poravnati jo je treba do roka, navedenega na položnici.

Število udeležencev je omejeno. Če bo prijav premalo, bomo delavnico odpovedali. Če bo prijav več, kot je prostih mest, bomo upoštevali vrstni red prijav oziroma motivacijski opis. Če se boste prijavili, pa kasneje ugotovili, da se delavnice ne morete udeležiti, odpovejte takoj. Že plačano kotizacijo vrnemo samo v primeru bolezni, če predložite zdravniško potrdilo.

CENA

Kotizacija za tečaj znaša 90 €. Cena vključuje šolnino, kiparski material in tehnično asistenco ter DDV. Kotizacijo je potrebno poravnati pred pričetkom izobraževanja. Predračun pošljemo po e-pošti na naslov, ki ga navedete v prijavnici.

STROŠKI BIVANJA IN PREHRANE

Za prehrano bo poskrbljeno na lokaciji. Bivanje ni vključeno v kotizacijo, udeleženci lahko ugodno nočitev rezervirajo v Mladinskem hotelu Velenje oz. v Šoštanju. Več informacij vam bomo posredovali ob prijavi.

KOMU SO IZOBRAŽEVANJA NAMENJENA:

Izobraževanje je namenjeno odraslim (18+), ljubiteljskim likovnikom, študentom, mentorjem likovnih skupin in vsem, ki želijo pridobiti specifična znanja na področju kiparstva.

KAJ POTREBUJETE ZA UDELEŽBO:

Za udeležbo potrebujete orodje za obdelavo lesa in zaščitno opremo. Seznam potrebne in priporočene opreme prejmete ob potrditvi prijave.

POTRDILO O UDELEŽBI:

Udeleženci bodo na koncu delavnice prejeli potrdilo o opravljenem strokovnem izobraževanju. Izobraževanje se vrednoti v skladu s 16. oz. 19. členom Pravilnika o napredovanju zaposlenih v vzgoji in izobraževanju v nazive.

KAJ MORATE ŠE VEDETI?

Material in orodje: kiparski material (deske in hlode) bo priskrbel organizator, vsak udeleženec pa lahko na delavnico prinese tudi svoj kos lesa, ki ga želi oblikovati. Udeleženci glede na predznanje in želje prinesejo svoje orodje: rezbarska dleta, kladivo, malo motorno žago (in dodatno gorivo), sekiro, brusni papir, žeblje, električni podaljšek ipd. Orodje naj bo nabrušeno in funkcionalno.

Varnost: vsem udeležencem svetujemo, da imajo primerno delovno obleko in močno obutev, obvezno morajo imeti zaščitna očala in rokavice, priporočamo masko za prah in protihrupne slušalke. Udeleženci delavnic za svojo varnost odgovarjajo sami. Priporočamo, da imajo urejeno nezgodno zavarovanje.

Število udeležencev na izobraževanju je najmanj 10 in največ 15. Če bo prijav premalo, bomo tečaj odpovedali. V primeru večjega števila prijav imajo prednost prej prijavljeni.

 

O MENTORICI

Dragica Čadež Lapajne

Akademska kiparka profesorica Dragica Čadež Lapajne je leta 1963 diplomirala na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje ter leta 1965 pri Borisu Kalinu končala podiplomski študij. Delala je kot svobodna umetnica in kot redna profesorica na Pedagoški fakulteti v Mariboru in v Ljubljani ter na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje. Že od devetdesetih let vodi tudi kiparske delavnice in tečaje na JSKD. Je avtorica priročnikov Glina, les, kovina (Mladinska knjiga, 1983), Od glave do portreta (Debora, 2000) ter Torzo, akt, figura (Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, 2018).

Je ustanoviteljica Sekcije za keramiko pri ZDSLU ter pobudnica in vodja Mednarodnega trienala keramike UNICUM, članica Društva slovenskih likovnih umetnikov ter Mednarodne akademije za keramiko AIC. Ustvarja predvsem v lesu in glini, tako malo kot monumentalno plastiko.

Sodelovala je na številnih razstavah, umetniških delavnicah in kiparskih simpozijih doma in na tujem. Večkrat je bila nagrajena, med drugim leta 1985 z nagrado Prešernovega sklada, z nagrado Ivane Kobilce za življenjsko delo 2021 in zlato plaketo JSKD za leto 2021. V letu 2025 je prejela Prešernovo nagrado za življenjsko delo.

DODATNE INFORMACIJE

Tatjana Vidmar

samostojna svetovalka, JSKD OI Velenje

 

T: (031 605 429
e-pošta: tatjana.vidmar@jskd.si

 

Monika Ivančič Fajfar

producentka za likovno dejavnost

 

T: (01) 2410 515
e-pošta: monika.ivancic-fajfar@jskd.si