FOLKLORNA DEJAVNOST

 

 

MERILA ZA VREDNOTENJE PROGRAMOV OTROŠKIH FOLKLORNIH SKUPIN

 

 

 

Na vsakoletnih posvetih s strokovnimi spremljevalci otroških folklornih skupin usklajujemo merila za ovrednotenje programov skupin, ki svoje programe predstavljajo na srečanjih.

 

Leta 2005 so bila sprejeta stališča, ki veljajo še danes:


1. Strokovni spremljevalec naj ima po vsakem končanem območnem ali regijskem srečanju z vodji skupin razgovor, na katerem naj spregovori nekaj besed o videnih programih. Na razgovor naj bodo vabljeni vodje skupin, ki so nastopale; avtorji predstavljenih odrskih postavitev; člani, za katere menimo, da bi v prihodnje lahko postali vodje skupin; vodje skupin, ki na srečanju niso sodelovale (iz drugih območij, gostje...).


2. Vsa območna srečanja, ki sodijo pod eno regijo naj spremlja isti strokovni spremljevalec, skupine pa naj izbira glede na kvaliteto prikazanega programa.


3. Pri ovrednotenju prikazanih programov mora strokovni spremljevalec upoštevati starostno strukturo v posameznih skupinah in na podlagi te podati analizo videnega programa. V analizi upošteva različne elemente, ki odrsko postavitev sestavljajo, na izbor za višji nivo pa odloča predvsem ustreznost sestave programa in kvaliteta izvedbe. Pri sestavi programa naj strokovni spremljevalec upošteva: ustreznost dolžine odrske postavitve; ustreznost vsebinskega okvira glede na starostno strukturo; ustreznost izbora iger, izštevank ...; ustreznost izbora plesov, (glede na starost, plesne zmožnosti...); ustreznost izbora pevskega programa; ustreznost glasbene spremljave in priredbe; logičnost povezave med posameznimi elementi ter ustvarjalnost. Pri izvedbi programa mora biti strokovni spremljevalec pozoren na razumljivost iger, besedil; natančnost izvedbe plesnih elementov (uigranost, uplesanost, ...); kakovost vokalne in instrumentalne izvedbe; obvladovanje prostora in ustreznost interpretacije (doživeto izvajanje...). Pri oblačilih nastopajočih mora biti pozoren na skladnost v kostumski podobi (čas, kraj, socialni sloj, priložnost, ...); analizirati mora ustreznost materialov, izdelave, krojenja, ... in ovrednotiti celoten odrski izgled in odnos do odrske preobleke (urejenost, vedenje, ...).
Dokaj natančno opisana merila za ovrednotenje programov, ki se predstavljajo na srečanjih, nalagajo strokovnim spremljevalcem upoštevanje vseh segmentov odrskega nastopa folklorne skupine. Na razgovorih po srečanjih je zaradi časovne omejitve nemogoče spregovoriti o vsem, zato se strokovni spremljevalcem priporoča, da na razgovoru posameznim perečim temam posvetijo večjo pozornost.