FOLKLORNA DEJAVNOST

 

 

MERILA ZA OVREDNOTENJE PROGRAMOV PEVSKIH IN GODČEVSKIH SKUPIN

 

Strokovni spremljevalci morajo upoštevati strukturo v posameznih skupinah in na podlagi te podati strokovno mnenje o primernosti programa in ustreznosti izvedbe.

 

Ustreznost izbora programa


- Spodbujamo izvajanje pesmi in godčevskih viž starejšega nastanka, a odobravamo tudi izvajanje mlajših pesmi/viž, če jim lahko pripišemo ljudskost (šegave pesmi, pesmi o poklicih, dogodkih ...).
- Spodbujamo iskanja "domačega" izročila.
- Izvajalci naj upoštevajo posebnosti moškega, ženskega "mešanega" petja; spodbujamo tudi nova iskanja poustvarjalnih skupin.
- Pri poustvarjalnih skupinah (zlasti mlajših) spodbujamo tudi iskanje novih možnosti za kakovostno aktualizacijo glasbenega izročila, ki ni vzpodbujena le z željo po atraktivnosti.

 

 

Način petja, igranja


- Spodbujamo približevanje načinom petja in igranja v času pred drugo svetovno vojno. Odločno odklanjamo petje ob spremljavi godca. Odklanjamo "mačjo muziko", razen če gre za izvirna, ne le ritmična ampak tudi melodična iskanja (vključenje redkih in zanimivih ljudskih glasbil).
- Spodbujamo ohranjanje posebnosti, ki veljajo za posamezna območja; tudi posebnosti, ki so nastale znotraj posameznih skupin.
- Pri pevcih spodbujamo odstopanja od enostavnega triglasnega petja.
- Spodbujamo nova iskanja (posebnosti dvoglasja - kjer je bilo to običajno; petje na tretko, četrtko ...).

 

 

 

Odrski nastop

- Odločno odklanjamo intonacijo, dirigiranje, petje z branjem besedil. Odklanjamo umetno-naučeno gestikulacijo.
- Pri poustvarjalcih dopuščamo svobodnejšo interpretacijo.
- Spodbujamo oblačenje današnje "nedeljske obleke".
- Ne spodbujamo uniformiranja.
- Odklanjamo kostumiranje v "kvazi kmečka oblačila" (oblike dindlnov, rožastih kril in predpasnikov ...). Če skupine (zlasti poustvarjalne) želijo predstavljati oblačenje v preteklosti, potem naj bo to povsem dosledno (vključno s pokrivali in obuvali).