PROGRAM
Godalni orkester Kulturnega društva Stična
dirigentka: Polona Udovič
predsednik: Jure Malovrh
Jean Markič: Čudežna dežela
prvi stavek
drugi stavek
tretji stavek
Godalni orkester KD Stična so ustanovili mladi nadobudni glasbeniki v želji po skupinskem igranju, ustvarjanju in druženju. Ena vodilnih idej je bila tudi nadaljnje glasbeno udejstvovanje in izobraževanje mladih glasbenikov, ki so že zaključili glasbeno šolo. Orkester deluje kot mlada zasedba od oktobra 2012, v njem pa so udeleženi pretežno godalci Občine Ivančna Gorica.
Večina članov je svoje znanje in izkušnje pridobila pod okriljem Glasbene šole Grosuplje, od koder prihaja tudi njihova mentorica in dirigentka, prof. Polona Udovič. Približno polovica mladih orkestrašev je še vedno učencev glasbene šole.
Repertoar orkestra ni omejen le na klasično glasbo, vsekakor pa je v prvem planu kvaliteta samega izvajanja. Poleg muziciranja nudi kvalitetno preživljanje prostega časa in omogoča mladim napredek pri socialnih stikih in jim daje kvalitetne izkušnje ter znanja na področju komunikacije, organizacije, sodelovanja, ki so danes temelj za posameznikovo napredovanje v življenju.
Orkester je izvedel številne projekte, nastope na občinskih prireditvah, Mednarodnem Festivalu Stična ter mednarodne nastope (svetovni dan čebel v Višnji Gori 2018). Med pomembnejšimi projekti so:
Zdravniški orkester Camerata Medica
dirigent: prof. Franc Avsenek
predsednica: dr. Andreja Popit
Johann Sebastian Bach: KOncert za 2 violini solo in godalni orkester
solo: dr. Marko Zupan, violina in dr. Andrej Gubenšek, violina
Ljubljanski zdravniški orkester Camerata medica združuje zdravnike, študente medicine in druge zdravstvene delavce ter prijatelje orkestrske igre v enovit godalni korpus, ki v pristni ljubezni in predanosti glasbi neguje skupinsko muziciranje
Orkester se je prvič predstavil leta 1991 na slovesnosti ob zaključku strokovnega simpozija Plečnikovi dnevi (gre za prof. Janeza Plečnika, arhitektovega brata, ki je bil anatom in patolog) in vse do danes ostaja zvest tej prestižni manifestaciji zdravniške glasbene dejavnosti, ki to leto slavi 50-letnico.
Jedro orkestra še vedno tvorijo člani, ki so med prvimi bili nosilci idej in razvojne vizije, skrbeli za status orkestra in podporo ter koncertno aktivnost. Med njimi je na prvem mestu prof. dr. Pavle Košorok, srce orkestra, ki je s svojimi prizadevanji prispeval, da ima orkester domicil v zdravniški zbornici in s tem prepotrebna najnujnejša sredstva za delovanje.
Orkester je sprva vodil violinist in dirigent Franci Rizmal, nato vse do leta 2009 dirigent Andrej Ožbalt. V letu 2009 je umetniško vodenje prevzel maestro Franci Avsenek, akademski glasbenik violist in profesor na Akademiji za glasbo. Orkester se ponaša s številnimi koncerti, v zadnjih letih je koncertna dejavnost presegla vsa pričakovanja. Kot soliste vabijo v goste pevce in instrumentaliste iz vrst zdravnikov.
Komorni orkester NOVA, Godalni kvartet NOVA
(Mojca Batič, Ana Cotič, Barbara Grahor Vovk, Polona Repše)
umetniška vodja: Mojca Batič
predsednica: Nina Vrabec
Benjamin Britten: Simple Symphony
4. stavek - Frolicsome Finale
Anže Vrabec: Pod sónce pride meglà
Danska/Ferojska ljudska, prir. Danish String Quartet: Stædelil
Astor Piazzolla, prir. Barbara Grahor Vovk: Yo Soy Maria
Začetki Komornega orkestra NOVA segajo do same ustanovitve Glasbenega društva NOVA pred 26 leti. Po nekajletnem preoblikovanju v simfonični orkester NOVA filharmonija, se je današnja komorna godalna zasedba pod vodstvom Mojce Batič, Ane Cotič, Barbare Grahor Vovk in Polone Repše sestavila leta 2017 in spomladi 2018 premierno navdušila s programom Skandinavija, v katerem so zbrali dela skandinavskih skladateljev ter avtorsko delo Barbare Grahor Vovk.
Sezono so nadaljevali "Po ulicah sveta" - naborom klasične in priredb ljudske glasbe iz različnih delov sveta s katerim so nastopali po severno primorskih koncertnih prizoriščih. V letu 2019 so se najprej ozirali po "Sledovih preteklosti", katere je na koncertu posnela ekipa Radia Koper, nato pa iz klasične glasbe prešli v popolnoma drugačen slog latino jazza v izvirnem projektu Bossa NOVA in godalom dodali ritem sekcijo. S tem programom so gostovali tudi na avstrijskem koroškem. V sledečih koncertih programih so mesto pred orkestrom radi namenili solistom na oboi in marimbi, priložnosti za solistično igro pa se vedno najdejo tudi za same člane orkestra. Leta 2020 so "Na tri na dva na štiri" združili klasično s pridihi ljudske glasbe, dolgo leto 2021 pa so si skrajšali z videi v lastni režiji, za katere se niso trudili nič manj kot za pravi koncert.
Letošnje leto so začeli slavnostno, z rojstnodnevno koncertnim poklonom maestru Juriju Križniču, ustanovitelju Komornega orkestra NOVA, nadaljevali pa s posebnim izzivom sodelovanja v zasedbi revijskega orkestra ob 25. obletnici društva. V vsakem koncertnem programu skrbijo za izvajanje obstoječih ali novo naročenih del in priredb slovenskih skladateljev. Kar nekajkrat so nastopili v Ljubljani, njihova glasba je segla vse do Sevnice, v letih 2019 in 2022 so nastopili na koncertu v okviru Mednarodnega festivala sodobne glasbe Kogojevi dnevi.
Glasbeno društvo Obalni komorni orkester
dirigent: Vlado Repše
predsednica: Irena Cetin Lovšin
Giuseppe Tartini: Koncert v G-duru za flavto in godalni orkester - 1.stavek
solo: Jana Ilić, flavta
Pergolesi: Concertino št. 2 - stavki: Largo, Da capella, Largo affettuoso, Allegro
Obalni komorni orkester je edini izvajalec komorne in simfonične orkestralne glasbe v Slovenski Istri. Uspešno deluje že štirideseto sezono in povprečno pripravi tri kvalitetne koncertne programe in izvede pet koncertov letno. Za seboj ima številna gostovanja po Sloveniji, v Italiji (Mestre, Ferrara, Gorica, Torino, Padova), Hrvaški in Avstriji.
Obalni komorni orkester je bil ustanovljen leta 1983 na pobudo nekdanjih učencev obalnih glasbenih šol. Trenutno ga sestavlja 30 stalnih članov, godalcev, ki so nekdanji in sedanji učenci ter učitelji obalnih glasbenih šol, v zadnjih letih pa v njem sodelujejo tudi dijaki Umetniške gimnazije v Kopru in po potrebi drugi instrumentalisti (pihala, trobila).
V svojem štiridesetletnem delovanju je orkester obeležil vse pomembnejše kulturne prireditve na Obali. Razpolaga s številnimi radijskimi in televizijskimi posnetki. Ob 300-letnici rojstva Giuseppa Tartinija je izdal kaseto z njegovimi deli, ob 350-letnici rojstva Antonia Tarsie zgoščenko z Mešanim zborom Obala, na samostojni zgoščenki iz leta 2000 »Storu si je lepi vrt« pa so posnete skladbe primorskih skladateljev Vladimirja Lovca in Alda Kumarja. Skladatelja sta posneta dela napisala in posvetila prav Obalnemu komornemu orkestru.
Cilji orkestra so predvsem približati orkestralno glasbo čimširšemu občinstvu, omogočiti muziciranje mladim glasbenikom, ki se tako lahko uveljavijo kot solisti, izvajati dela domačih skladateljev, zlasti pa obogatiti kulturno življenje na Obali.
Strokovni spremljevalec
Igor Coretti Kuret
Dodatne informacije