GLASBA /INSTRUMENTALNA GLASBA

 

43. FESTIVAL TAMBURAŠEV IN MANDOLINISTOV SLOVENIJE 2025

Kulturni dom Moravče, sobota, 5. april 2025, ob 14. uri

 

 PROGRAM

Tekmovalni del prireditve

tamburaški orkestri

VINIŠKI TAMBURAŠI

umetniška vodja: Mojca Centa
dirigent: Anton Grahek
predsednica: Željka Karin Biličič

ljudska, priredil Anton Grahek: SPAZILA SEM JANKA
Helena Vidic Lesjak: ALDEBARAN
Vittorio Monti, prir. Franjo Batorek: ČARDAŠ V D-MOLU
solo: Mojca Centa, tamburica

VINIŠKI TAMBURAŠI

Viniški tamburaši delujejo kot samostojna sekcija v društvu in kot del folklorne skupine. Sprva so igrali le za potrebe folklorne skupine, a jih je kasneje gnala volja do igranja, želja po novih znanjih in uspehih. V nekaj letih so napredovali, prejeli srebrno priznanje na državnih srečanjih tamburašev in mandolinistov Slovenije leta 2005 in 2006, ter zlato priznanje leta 2007 in 2008, skupaj z nagrado za najbolj napredno skupino v preteklem letu leta 2007. Redno se udeležujejo območnih in regijskih tamburaških revij ter mednarodnih tamburaških festivalov v Sloveniji, Srbiji, Bosni in Hercegovini, Makedoniji, Franciji. Skupaj s folklorno skupino se udeležujejo tudi folklornih festivalov. Repertoar obsega priredbe slovenskih in tujih ljudskih pesmi ter zabavnih in narodnozabavnih pesmi.

 

TAMBURAŠKI ORKESTER GLASBENEGA DRUŠTVA TAMBURJAŠI

umetniški vodja: Karim Zajec
predsednik: Matevž Ferjančič

Matjaž Predanič: KONČNO NA NOGAH
Božo Potočnik: DOHVATI CRVENU TREŠNJU
Helena Vidic Lesjak: ALDEBARAN

TAMBURAŠKI ORKESTER GLASBENEGA DRUŠTVA TAMBURJAŠI

Tamburaški orkester Glasbenega društva TAMBURJAŠI iz Vipave deluje od leta 2008. Njihovo ime vključuje pokrajinsko značilnost – burjo. Tamburjaše združuje veselje do glasbe in skupnega muziciranja. Organizirajo samostojne koncerte, nastopajo ob različnih priložnostih doma in drugod, udeležujejo se tamburaških srečanj in tekmovanj na regijski, državni in mednarodni ravni, kjer se lahko pohvalijo z izključno zlatimi priznanji. Na zadnjem Državnem srečanju tamburaških orkestrov v Semiču so osvojili zlato priznanje s pohvalo in skupno prvo mesto v kategoriji ter priznanje za najboljšo solistko in dirigenta. Njihov repertoar zajema originalne tamburaške skladbe, priredbe slovenskih ljudskih pesmi in plesov ter klasičnih, popularnih in dalmatinskih skladb. V letu 2024 je umetniško vodstvo orkestra prevzel Karim Zajec, diplomirani glasbenik dirigent.

 

TAMBURAŠKI ORKESTER KUD OTON ŽUPANČIČ ARTIČE

umetniška vodja: Klara Šimičić
predsednica: Alja Kovačič

Helena Vidic Lesjak: ALDEBARAN
Tradicionalna, prir. K. Dražić: NE VRIJEDI PLAKATI
solo: Adrijana Jelen, vokal
Božo Potočnik: SJEME DOBROTE

TAMBURAŠKI ORKESTER KUD OTON ŽUPANČIČ ARTIČE

Tamburaški orkester KUD Oton Župančič Artiče je obeležil že 55. obletnico svojega delovanja. Orkester izhaja iz dolgoletne tradicije ljubiteljske kulture in tamburaštva v Artičah. Pestra in bogata zgodovina orkestra je odraz spoštovanja do ljudskega izročila, kulturne dediščine in umetniško-ljubiteljskega ustvarjanja. Artiški tamburaši so zabeležili številne nastope v Sloveniji in na tujih odrih, kjer so ponosno prestavljali svoj kraj, domovino in kulturno izročilo, ki ga negujejo že več kot pol stoletja. Tako so v letu 2023 na državnem srečanju osvojili zlato priznanje, na mednarodnem festivalu tamburaške glasbe v Osijeku srebrno plaketo, na mednarodnem tamburaškem festivalu Tamburicafest v Novem Sadu pa je njihova solistka prejela priznanje za najboljšo vokalno izvedbo. Orkester vodi dirigentka Klara Šimičić.

 

TAMBURAŠKI ORKESTER KUD MAJŠPERK

umetniški vodja: Drago Klein
predsednica: Lea Lampret

Dimitrij Šostakovič, prir. Daniel Kopri: VALČEK No. 2
Helena Vidic Lesjak; ALDEBARAN
Po ruskem motivu, Tomaž Habe: KOZAŠKA USPAVANKA

TAMBURAŠKI ORKESTER KUD MAJŠPERK

Tamburaški orkester KUD Majšperk šteje 20 članov in prihaja izza obronkov haloških gričev, kjer se reka Dravinja vije med griči in dolinami, v bližini pa se v svoji veličini razkazuje Bazilika Marije Zavetnice na Ptujski Gori. Orkester je bil ustanovljen leta 2002, v letu 2004 pa je vodstvo orkestra prevzel dirigent Drago Klein, ki s svojim predanim delom orkester vodi še danes. Tamburaši iz Majšperka se redno udeležujejo vsakoletnih regijskih srečanj in državnih tekmovanj. Pohvalijo se lahko s številnimi glasbenimi dosežki in priznanji. Orkester je gostoval v različnih krajih po Sloveniji in v tujini, pogosto pa nastopijo tudi ob zasebnih priložnostih. Tamburaško glasbo radi popestrijo z gosti, in tako so tekom let sodelovali s pestrim naborom solistov vokalistov, instrumentalistov in s številnimi glasbenimi zasedbami.

 

KULTURNO DRUŠTVO TAMBURAŠKI ORKESTER ŠMARTNO

umetniški vodja: Karim Zajec
predsednica: Manca Murn

Helena Vidic Lesjak: ALDEBARAN - Zvezda daljnega ozvezdja
Božo Potočnik: SUNČANE RAVNI
Jean Sibelius, prir. Štefan Vidic: VALSE TRISTE (iz igre "Kuolema", op. 44)

KULTURNO DRUŠTVO TAMBURAŠKI ORKESTER ŠMARTNO

Če boste kdaj srečali člana Tamburaškega orkestra Šmartno, vam bo najbrž povedal, da orkester deluje že 42. let. K temu bo hitro dostavil, da to nikakor ne pomeni, da bi orkestru primanjkovalo idej ali zagnanosti in da so člani v svojih najlepših letih. To dokazujejo najvišja priznanja, ki jih že vrsto let osvajajo na tekmovanjih, in Mladinska skupina Trzalica, s katero skrbijo za svoj podmladek. Če ga boste ujeli ravno v petek zvečer, ne bo imel veliko časa za pogovor, saj se mu bo mudilo na vaje, nad katerimi bdi dirigent Karim Zajec. Po vajah in sploh ob vsaki potencialni priložnosti pa sledi druženje. Vsi sodelujejo tudi pri pripravi prireditev, med katerimi so najbolj ponosni na koncert Latino Martini, ki so si ga izmislili čisto sami in ga pripravljajo že 15 let. Nikar pa ga ne povprašajte o gostovanjih v tujini, saj boste o nostalgičnih spominih poslušali vsaj pol ure. Najboljši možni scenarij pa je, da srečate kar vse člane Tamburaškega orkestra Šmartno, saj bodo z veseljem uglasili svoje inštrumente in vam katero zaigrali.

 

KULTURNO UMETNIŠKO DRUŠTVO DOBREČ DRAGATUŠ

umetniški vodja: Igor Kudeljnjak
ravnatelj: Nejc Šuštarič

Darko Žuk: GNOSIJAZA
Helena Vidic Lesjak: ALDEBARAN
Hugo Borenič: CIGANSKA RAPSODIJA

KULTURNO UMETNIŠKO DRUŠTVO DOBREČ DRAGATUŠ

Tamburaški orkester Dobreč je bil ustanovljen leta 1993 in že ves ta čas neprekinjeno deluje. 26 tamburašev in tamburašic že 32 let dosega vrhunske rezultate, razvija glasbeno ustvarjalnost in vedno znova navduši. Orkester se lahko pohvali s prvo tamburaško opero na svetu, V objemu Lahinje, s katero so se zapisali v zgodovino glasbe. V lanskem letu pa so začeli pisati novo zgodbo z dirigentom Igorjem Kudeljnjakom. Igor je diplomirani glasbeni pedagog in hkrati tamburaš, ki je za svoje delo, tako kot profesor kot tudi dirigent, prejel številne nagrade in priznanja.

 

 Gosti festivala
TAMBURAŠKO ORKESTER DRUŠTVA "GAJ" ZAGREB

umetniški vodja: Krešimir Račić

Julije Njikoš: SLAVONSKA RAPSODIJA
Siniša Leopold: VALCER ZAGREBU
Zdravko Šljivac: FOLKLORNA IMPRESIJA
solo: Ivan Mitter, brač
Marija Radić, prir. Stipo Bilobrk: DAN PLAVETAN KAO LAN (Izvedba povećena gđi. Veri Svobodi)
solo: Elizabeta Križanić, vokal

TAMBURAŠKO ORKESTER DRUŠTVA "GAJ" ZAGREB

Tamburaški orkester Tamburaškega društva "Gaj" iz Zagreba je starejši od društva, kateremu pripada kot ena izmed njegovih sekcij. Njegovi začetki segajo v šolsko leto 1986/87, ko je na zagrebški Osnovni šoli "Savski gaj" profesor glasbene kulture Ljudevit Adamek začel poučevati tamburico in ustanovil Tamburaški orkester. V skoraj štirih desetletjih delovanja je Tamburaški orkester dosegel izjemne uspehe na številnih koncertih in nastopih doma in v tujini. Pridobil si je ugled vrhunskega ansambla z jasno oblikovanim repertoarjem ter prejel visoke ocene glasbenih strokovnjakov na festivalih in glasbenih srečanjih, prav tako pa tudi številne nagrade. Orkester je tudi organizator glasbenega memoriala, posvečenega tamburaškemu velikanu Juliju Njikošu. Ustanovitelj in umetniški vodja Orkestra je bil od njegovega nastanka prof. Ljudevit Adamek, od leta 2009 pa ga vodi dirigent Krešimir Račić, dolgoletni član in korepetitor Tamburaškega orkestra.


Revijalni del prireditve

tamburaški orkestri

TAMBURAŠKI ORKESTER DANÍCA, DOBRAVLJE

umetniški vodja: Uroš Trebižan
ravnatelj: Dolores Trbižan

Vinko Vodopivec: ZVEČER
Madžarski ljudski plesi, prir. Damir Zajec: ČARDAŠ
Tadej Hrušovar, prir. Uroš Trebižan: DAN LJUBEZNI

TAMBURAŠKI ORKESTER DANÍCA, DOBRAVLJE

Tamburaški orkester DANÍCA prihaja iz majhne vasice Dobravlje pri Ajdovščini. Skupino sestavljajo glasbeni amaterji iz različnih vasi spodnje Vipavske doline. Združili so se v želji, da bi nadaljevali več kot 130 let staro tradicijo tamburaške glasbe v dolini, ki je po 2. svetovni vojni utihnila.  Letos obeležujejo 35. obletnico delovanja na področju amaterske kulturne dejavnosti. Večina članov je skupini zvesta že od samega začetka. Za ponovno obuditev stare tradicije tamburaštva v Vipavski dolini jim je občina Ajdovščina v preteklosti podelila 3 priznanja. Tamburaši nastopajo na različnih prireditvah ter sodelujejo z drugimi kulturnimi društvi v domači občini in okolici.

 

TAMBURAŠKI ORKESTER GLASBENE ŠOLE ČRNOMELJ

umetniški vodja: Anton Grahek
ravnatelj: Silvester Mihelčič

ljudska, prir. Silvester Mihelčič: METLIŠKO KOLO
Dimitrij Šostakovič, prir. Daniel Kopri: VALČEK No. 2
Alberto Dominguez, Božo Potočnik: PERFIDIA

TAMBURAŠKI ORKESTER GLASBENE ŠOLE ČRNOMELJ

Tamburica ima v Glasbeni šoli Črnomelj dolgo tradicijo, saj zvoki njenih strun po šolskih hodnikih odmevajo že dolga desetletja. Kot individualni instrument jo je začel leta 2004 poučevati profesor Anton Grahek, ki je takrat prevzel tudi vodenje tamburaškega orkestra.  Učenci znanje in izkušnje pridobivajo solistično in v okviru orkestra GŠ Črnomelj, večina učencev pa svojo glasbeno pot nadaljuje v Tamburaškem orkestru Dobreč. Vaje imajo enkrat ali dvakrat tedensko, ob priložnostih pa nastopajo na različnih prireditvah. Da je zvok bogatejši, se orkestru občasno pridružijo nekdanji učenci in starši, ki igrajo na tamburico. Spoznavajo se z različnimi glasbenimi zvrstmi, od ljudske, zabavne pa do klasične glasbe, s čimer se bodo nocoj tudi predstavili.

 

KULTURNO DRUŠTVO VIPAVSKI TAMBURAŠI

umetniški vodja: Polona Praček
ravnatelj: Marjan Prelc

ljudske, prir. Samo Vovk: REZIJANSKE
ljudske, prir. Neža Žgur: ŠKRJANČEK IN TRI TIČICE
ABBA, prir. Neža Žgur: I HAVE A DREAM

KULTURNO DRUŠTVO VIPAVSKI TAMBURAŠI

Vipavski tamburaši uspešno delujejo več kot dvajset let. Druži jih ljubezen do glasbe in tamburic. Prirejajo samostojne koncerte, sodelujejo z raznimi solisti ter nastopajo na različnih prireditvah po vsej Sloveniji in tudi v tujini. Redno se udeležujejo tamburaških srečanj na območni, regijski in državni ravni, kot tudi mednarodnih festivalov. Skladbe iz njihovega repertoarja obsegajo originalne tamburaške skladbe, priredbe slovenskih ljudskih, sakralnih in popularnih melodij. Orkester sestavljajo člani  različnih generacij. Še posebej so veseli vsakega mladega tamburaša. Danes se bodo predstavili pod vodstvom Polone Praček.

 

Žirija festivala:

Gregor Zagorc, Marko Blašković (Hrvaška), Kristian Mirnyj (Ukrajina-Slovenija)

Dodatne informacije

 

Daniel LESKOVIC

producent za instrumentalno glasbeno dejavnost


T: (01) 2410 532
E: daniel.leskovic@jskd.si

 

 

prijava