PRIDRUŽITE SE NAŠI
   FACEBOOK SKUPINI

        

   OBIŠČITE NAŠ YT-KANAL

        

 

prijava na e-novice

 

Naši zbori

 

Naši zbori

 

Naši zbori

OSREDNJA SLOVENSKA ZBOROVSKA REVIJA NAŠI ZBORI NA SPLETU

 

   SPLETNA STRAN FESTIVALA
   EUROPA CANTAT 2021
   LJUBLJANA

 

 

   KATALOGI

 

GLASBA

 

 

ZBOROVSTVO

 

 

21. SLOVENSKO ZBOROVSKO TEKMOVANJE NAŠA PESEM 2010

Maribor, 17. in 18. april 2010

 

 

Jože Fürst, predsednik žirije

 


Dirigent in pianist Jože Fürst se je po končanem študiju na Akademiji za glasbo izpopolnjeval v Berlinu in Weimarju.
Kot dirigent zborovodja je vodil Kraljevi moški zbor v Belgiji, APZ Tone Tomšič, Akord 84, Komorni zbor RTV Ljubljana, APZ Maribor, ženski pevski zbor Concinite in Vokalno skupino Canticum.


Z zbori je koncertiral doma in v tujini, na tekmovanjih pa večinoma dosegal prva mesta. Na njegovo pobudo je nastalo mnogo del slovenskih skladateljev: Lebiča, Kreka, Šivica, Vremšaka, Mihelčiča, Gabrijelčiča, Švare, Globokarja, Rojka, še posebej pa Jakoba Ježa. Ob skladateljevi 80-letnici je z Vokalno skupino Canticum izvedel celovečerni koncert njegovih skladb.


Deluje kot redni profesor za zborovsko dirigiranje na Oddelku za glasbo Pedagoške fakultete Maribor. Je dobitnik zlate plakete Univerze v Mariboru, Župančičeve nagrade mesta Ljubljane in Gallusove plakete.
Pogosto se pojavlja kot član mednarodnih žirij na zborovskih tekmovanjih, in to predvsem v tujini.

 

 

Marko Vatovec

 


Glasbo je študiral na Pedagoški akademiji v Ljubljani, na Oddelku za glasbeni pouk in zborovodstvo Pedagoške akademije v Ljubljani. Po opravljeni diplomi je študij nadaljeval na Oddelku za glasbeno pedagogiko ljubljanske Akademije za glasbo ter diplomiral pod mentorstvom dr. Mirka Cudermana. Za diplomski koncert je prejel Prešernovo nagrado Akademije za glasbo.


Temu sta sledila še študij in diploma na Oddelku za dirigiranje v razredu Antona Nanuta. Že med študijem se je izpopolnjeval na različnih mojstrskih tečajih na Dunaju, v Milanu in Namurju pri dirigentih, kot so Eric Ericson, Frieder Bernius in Julius Kalmar.


Profesionalno pot je začel kot dirigent asistent pri Slovenskem komornem zboru, s katerim še vedno redno koncertira. Kmalu zatem je nadaljeval s poučevanjem zborovskega dirigiranja in zborovskega petja na Akademiji za glasbo v Ljubljani, kjer je še danes zaposlen kot izredni profesor. V njegovem razredu je diplomiralo že več izvrstnih mladih slovenskih zborovskih dirigentov. Večkrat ga vabijo za člana žirije na zborovskih tekmovanjih in za predavatelja na domačih in mednarodnih seminarjih.

 


Martina Batič

 


Po zaključeni diplomi na Akademiji za glasbo v Ljubljani, smer Glasbena pedagogika, leta 2002 je odšla študirat zborovsko dirigiranje na Visoko šolo za glasbo v München, kjer je najprej diplomirala, nato prav tam leta 2005 pri profesorju Michaelu Gläserju z odliko končala še specialistični podiplomski študij iste smeri.

 

Med leti 2004 in 2009 je bila zaposlena v SNG Opera in balet v Ljubljani kot zborovodja opernega zbora. V prostem času projektno dirigira in vodi različne zbore ter pevske sestave doma in v tujini (Komorni zbor RTV, Komorni zbor AVE ...). Poleg sodelovanj v domačih (Maribor 2008 in 2010, Celje 2008, Zagorje 2008) in tujih žirijah različnih zborovskih tekmovanj (Salzburg 2005, Corovivo 2008 in 2009, Linz 2009 ...) pripravlja in vodi seminarje o zborovskem dirigiranju (Zborovodska šola JSKD, OŠ Celje, Internationales Chorseminar Zell a. d. Pram, Chorwoche Bad Feilnbach ...).

 

Septembra 2009 je prevzela mesto pomočnika direktorja za zbor v Slovenski filharmoniji. Med njene najodmevnejše dosežke sodi prva nagrada na mednarodnem tekmovanju za mlade zborovske dirigente "Eric Ericson Award" na Švedskem leta 2006, s katero se je začela uresničevati Martinina želja po delu z najboljšimi ansambli po svetu (Bavarski radijski zbor 2007, 2010, Švedski radijski zbor 2007, 2009, Eric Ericson Chamber Choir 2010, Stuttgart Vokalensemble 2010).

 


Aarne Saluveer (Estonija)

 


je leta 1982 diplomiral iz zborovskega dirigiranja in glasbene pedagogike na estonski glasbeni akademiji. Zdaj je eden najbolj aktivnih glasbenikov na področju otroškega in mladinskega zborovstva v Estoniji, udejstvuje pa se tudi kot pedagog, dirigent in predavatelj. Vodi številne estonske zbore in je ravnatelj glasbene šole G. Ots v Talinu.

 

Predseduje estonskemu zborovskemu združenju in je član odbora IFCM.


S svojimi zbori je dobil številne nagrade na domačih in mednarodnih tekmovanjih v Tolosi, Gorici, Arezzu in Arnhemu. Glasbeni studio, ki ga je ustanovil leta 1990, je izšolal odlične zborovske pevce in priznane soliste. Od leta 1993 dirigira otroškim zborom na estonskem festivalu Song Celebrations, leta 2007 pa je bil umetniški vodja Song Celebration Ilmapuu, kjer je sodelovalo 20 000 pevcev in simfonični ter pihalni orkestri.


Dirigiral je na koncertih za britansko kraljico in japonskega cesarja ter cesarico v Estoniji, bil je umetniški vodja jubilejnega koncerta za estonsko republiko. Piše in prireja skladbe za različne projekte popularne glasbe, nastopil pa je tudi kot instrumentalist in pevec na različnih mednarodnih tekmovanjih, med drugim tudi na Evroviziji.


Aarne Saluveer je vodil mednarodne seminarje v Evropi in ZDA in kot predavatelj nastopil na številnih konferencah in simpozijih. Objavil je članke v revijah International Choral Bulletin in Europa Cantat ter kot žirant sodeloval na zborovskih tekmovanjih. Je dobitnik državnih odlikovanj in številnih nagrad ter priznanj s področja zborovstva.

 


Jos van Veldhoven (Nizozemska)

 


Muzikologijo je študiral na državni univerzi v Utrechtu, zborovsko in orkestrsko dirigiranje pa na Kraljevem konservatoriju v Den Haagu. Od leta 1988 je umetniški vodja The Netherlands Bach Society, s katerimi redno nastopa doma in v tujini z deli Johanna Sebastiana Bacha in njegovih sodobnikov ter prednikov.

 

Poleg tega je od leta 1976 ustanovitelj in vodja ansambla Barok Consort iz Utrechta. Z njimi je posnel več zgoščenk in nastopil na različnih festivalih po Nizozemski, državah zahodne Evrope, ZDA in Japonski.


Kot gostujoči dirigent nastopa s številnimi orkestri in v različnih opernih hišah, znan pa je tudi po izvedbah novih obdelav stare glasbe, med drugim Telemannovih in Graunovih oratorijev, Gastoldijevih Večernic in rekonstrukcij Bachovega Pasijona po Mateju.
Dirigiral je več sodobnih premier baročnih oper skladateljev Matthesona, Keiserja, Bononcinija, Legrenzija, Contija in Scarlattija.


Jos van Veldhoven je profesor za zborovsko dirigiranje na konservatorijih v Amsterdamu in Den Haagu. Leta 2008 je s Haydnovim Stvarjenjem proslavil 20. obletnico umetniškega vodenja The Nederlands Bach Society.