PRIDRUŽITE SE NAŠI
   FACEBOOK SKUPINI

        

   OBIŠČITE NAŠ YT-KANAL

        

 

prijava na e-novice

 

Naši zbori

 

Naši zbori

 

Naši zbori

OSREDNJA SLOVENSKA ZBOROVSKA REVIJA NAŠI ZBORI NA SPLETU

 

   SPLETNA STRAN FESTIVALA
   EUROPA CANTAT 2021
   LJUBLJANA

 

 

   KATALOGI

 

GLASBA

 

 

ZBOROVSTVO

 

 

5. MEDNARODNO TEKMOVANJE ZA MLADE ZBOROVSKE DIRIGENTE
26.-30. marec 2009, Ljubljana, Slovenija
5TH INTERNATIONAL COMPETITION FOR YOUNG CHORAL CONDUCTORS
MARCH 26-30, 2009, LJUBLJANA, SLOVENIA

 

 

ŽIRIJA / JURY

 

 

Stojan Kuret, predsednik / President

Slovenija/ Slovenia

 

 

Stojan Kuret

 

Stojan Kuret je po študiju na Glasbeni matici v Trstu diplomiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani in na Konservatoriju Giuseppe Tartini v Trstu, kjer od leta 1983 tudi predava. Že med študijem, leta 1974, je ustanovil Mladinski pevski zbor Glasbene matice Trst, nato vodil dekliški in mešani zbor ter leta 1991 ponovno ustanovil zbor Jacobus Gallus. Leta 1984 je prejel Gallusovo plaketo za izjemne dosežke na zborovskem področju. Kot gostujoči dirigent je uspešno sodeloval z različnimi orkestri. Od sezone 1992/93 je deset let vodil APZ Tone Tomšič v Ljubljani. Z njim in z drugimi zborovskimi sestavi je dosegel zavidljive umetniške dosežke in na tekmovanjih prejel štiri velike nagrade - Tours, Varna, Gorica, bil dvakrat finalist za veliko nagrado Evrope ter prejemnik velike nagrade 2002. Uspešno je koncertiral na turnejah v Južnoafriški republiki, Rusiji, Franciji, Čilu, Argentini in Južni Koreji. Leta 2000 je prejel plaketo mesta Ljubljane in leta 2002 zlato priznanje JSKD za ustvarjalno vodenje APZ-ja. Od januarja 2003 do aprila 2005 je bil dirigent Komornega zbora RTV Slovenija. Od januarja 2007 je dirigent italijanskega mladinskega zbora Coro Giovanile Italiano in gostujoči dirigent vokalne skupine ČarniCe, s katero je pripravil dva projekta (izveden in posnet celoten opus skladb Marija Kogoja za mladino in mnogo neposnetih skladb slovenskih sodobnikov za ženski zbor, ter nove priredbe slovenskih ljudskih pesmi za ženski zbor Ambroža Čopija).

 

 

 

Martina Batič

Slovenija / Slovenia

 

 

Martina Batič

 

Martina Batič je po diplomi leta 2002 na Akademiji za glasbo v Ljubljani (smer glasbena pedagogika) odšla na študij zborovskega dirigiranja na Visoko šolo za glasbo v München, kjer je najprej diplomirala iz zborovskega dirigiranja, nato prav tam leta 2005 z odliko končala še specialistični podiplomski študij iste smeri. Zdaj je zaposlena v SNG Opera in balet v Ljubljani, kjer deluje kot zborovodja opernega zbora. V prostem času projektno dirigira in vodi različne zbore, pevske sestave doma in v tujini (Komorni zbor RTV, Komorni zbor AVE ...) Poleg sodelovanj v domačih žirijah (Maribor 2008, Celje 2008, Zagorje 2008) in tujih na različnih zborovskih tekmovanjih (Salzburg 2005, Corovivo 2008, Linz 2009 ...) pripravlja in vodi seminarje o zborovskem dirigiranju (Zborovodska šola JSKD, Orglarska šola Celje ...) Med njene najodmevnejše dosežke sodi 1. nagrada na tekmovanju za mlade zborovske dirigente "Eric Ericson Award" na Švedskem leta 2006, s katero je tudi uresničila željo po delu z najboljšimi ansambli po svetu (Bavarski radijski zbor l. 2007, Švedski radijski zbor l. 2007 in l. 2009).

 

 

 

Peter Broadbent

Velika Britanija / United Kingdom

 

 

Peter Broadbent

 

Peter Broadbent spada med vodilne angleške zborovske dirigente. Leta 1988 je ustanovil zbor Joyful Company of Singers, ki je kmalu postal eden najboljših evropskih komornih zborov. Zbor je posnel zgoščenke za založbe Albion Records, ASV, Chandos, EMI Classics, Naxos in Warner Classics ter snemal za televizijo in filme.
Širok repertoar Petra Broadbenta zajema glasbo od baroka, izvajano na starih inštrumentih, do sodobne glasbe s številnimi prvim izvedbami. V Veliki Britaniji je dirigiral orkestrom in zborom London Mozart Players, English Chamber Orchestra, City of London Sinfonia, Royal Philharmonic Orchestra in BBC Singers.
Sodeloval je z Debrecenskim filharmoničnim orkestrom, Zborom Kodaly, Državnim komornim zborom v Dublinu, na festivalu Europa Cantat XV v Barceloni leta 2003 in vodil Svetovni zbor mladih leta 2006.
Peter Broadbent vodi tečaj zborovskega dirigiranja pri Združenju britanskih zborovskih dirigentov in mojstrske tečaje doma, po Evropi, Južni Afriki, ZDA in Kanadi.
Pred kratkim je prejel nagrado "Pro Cultura Hungarica" Ministrstva za izobraževanje in kulturo Madžarske za izjemne dosežke pri promoviranju madžarske glasbe.

 

 

Éva Kollár

Madžarska / Hungary

 

 

Éva Kollár

 

Prof. dr. Éva Kollár je zaposlena na Oddelku za zborovsko dirigiranje na Akademiji za glasbo Liszt Ferenc v Budimpešti. Na potovanjih po Evropi, Kanadi in Japonski predava o sistemu glasbenega izobraževanja na Madžarskem in vodi seminarje zborovskega dirigiranja. Je članica žirij na tekmovanjih doma in v tujini.
Ustanovila je tudi zbor Budapest Monteverdi Choir, s katerim je v 37-tih letih osvojila mnogo nagrad doma in v tujini. Posneli so številne zgoščenke in snemali za radio in televizijo.
Éva Kollár je predsednica Združenja madžarskih zborov in orkestrov (KOTA) in podpredsednica madžarskega Društva Kodaly, članica odbora in glasbene komisije pri AGEC ter glasbene komisije festivala Europa Cantat. Leta 1994 je prejela nagrado "Liszt Ferenc", leta 2008 pa nagrado Artisjus Združenja madžarskih skladateljev.

 

 

Ragnar Rasmussen

Norveška / Norway

 

 

Ragnar Rasmussen

 

Ragnar Rasmussen je študiral cerkveno glasbo, zborovsko in orkestralno dirigiranje. Dela kot izredni profesor na Oddelku za zborovsko dirigiranje na Glasbenem konservatoriju v Tromsu na Norveškem, je tudi umetniški vodja vokalnega ansambla Vokal Nord in univerzitetnega zbora Mimas. Z zbori je osvojil mnoge nagrade, med njimi tudi prvo nagrado na tekmovanju za zborovske dirigente v Bologni (2001) ter posebno nagrado fundacije Mariele Ventre (2004).
Kot gostujoči dirigent sodeluje z orkestri (Tromso, Filharmonija Thüringen, Srbski radio, Državni akademski orkester St. Petersburg, RTV Slovenija) in številnimi evropskimi zbori.
Kot predavatelj je gostoval na glasbenih konservatorijih na Švedskem in v Rusiji, na Visoki šoli za glasbo in gledališče v Hamburgu, na Akademiji za glasbo Liszt Ferenc v Budimpešti, na Pedagoški fakulteti v Rusiji in na Univerzi Oulu na Finskem. V študijskem letu 2007/2008 je bil tudi gostujoči predavatelj na Akademiji za glasbo v Ljubljani.
Leta 2007 je prejel nagrado univerze v Tromsu, januarja 2008 pa prestižno nagrado "Northern Lights" za umetniško vodstvo zborov Mimas in Vokal Nord, mednarodno pedagoško dejavnost in promocijo norveške kulture v tujini. Decembra istega leta je prejel častno nagrado mesta Tromso za izjemne umetniške dosežke.

 

 

Kurt Suttner

Nemčija / Germany

 

 

Kurt Suttner

 

Kurt Suttner je študiral glasbeno pedagogiko in petje na Visoki šoli za glasbo v Münchnu. Nekaj let je učil glasbo v Münchnu in na nemški šoli v Addis Abebi ( Etiopija ), tri leta pa je bil svetovalec za glasbo na Ministrstvu za kulturo na Madagaskarju. Bil je predavatelj za zborovsko dirigiranje na Visoki šoli za glasbo v Münchnu in kasneje profesor glasbene pedagogike na Univerzi v Augsburgu. Leta 1972 je ustanovil zbor Via-nova München in ga vodil do leta 2007. Namen zbora je bil izvajanje nove zborovske glasbe, predvsem skladb sodobnih skladateljev, in ohranjanje stika s tradicionalno evropsko glasbo. V skladu s to politiko je zbor premierno izvedel več kot 30 novih zborovskih del. Zbor Via-nova je dobitnik številnih državnih in mednarodnih nagrad. Med leti 1989 in 1999 je Kurt Suttner vodil Bavarsko zborovsko akademijo pod okriljem bavarskega Ministrstva za kulturo in izobraževanje, da bi podprl mlade in nadarjene pevce.
Kurt Suttner je član žirij na državnih in mednarodnih zborovskih tekmovanjih in predavatelj na seminarjih za zborovsko dirigiranje. Kot urednik je izdal pesmarice za zbore "Chor aktuell" ( Bosse-Verlag Kassel ) in zborovske edicije "Carus novus" (Carus-Verlag Stuttgart). Leta 1997 je bil odlikovan z redom za zasluge Republike Nemčije, ki mu ga je podelil predsednik Roman Herzog, in z medaljo za zasluge.

 

 

Bernard Tetu

Francija / France


Bernard Tetu

 

Bernard Tétu ima za seboj bogato kariero orkestralnega in zborovskega dirigenta ter predavatelja za zborovsko glasbo. Leta 1979 je na pobudo Sergeja Bauda, direktorja nacionalnega orkestra iz Lyona, ustanovil in prevzel vodstvo zbora Lyonskega nacionalnega orkestra.
Bernard Tétu je vabljen kot gostujoči dirigent k orkestrom in zborom v številne države - Kanado, Nemčijo, Belgijo, Španijo, Anglijo, Poljsko, Izrael in Kitajsko. V Franciji je dirigiral najbolj znanim državnim orkestrom in vokalnim ansamblom. Redno deluje kot član žirij na državnih in mednarodnih tekmovanjih.
Bernard Tétu je posnel 35 zgoščenk, med katerimi so mnoge prejele prestižne nagrade francoske glasbene industrije. Pod njegovim vodstvom so bila izvedena številna stara in sodobna dela, ki so bila prej javnosti neznana. Velja za enega najboljših francoskih interpretov glasbe 19. in 20. stoletja.
Bernard Tetu je dobitnik številnih francoskih nagrad in nazivov.