FINANCIRANJE /KULTURNA ŠOLA/ JAVNI POZIV 2024

Na podlagi Zakona o Javnem skladu Republike Slovenije za kulturne dejavnosti (Uradni list RS, št. 29/2010), Akta o ustanovitvi Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti (Uradni list RS, št. 72/2010) Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (v nadaljevanju JSKD) v sodelovanju z Zvezo kulturnih društev Slovenije

Javni poziv k oddaji vlog za dodelitev naziva
“Kulturna šola 2024”

(v nadaljevanju JSKD-KULšola2024)

  REZULTATI

NAJ KULTURNA ŠOLA LETA 2024
OŠ PETROVČE

Osnovno šolo Petrovče skupaj s podružnično šolo Trje obiskuje 534 učencev. V sklopu svojega delovanja šola velik poudarek namenja kulturi, kar se kaže z rednim udejstvovanjem učenk in učencev na območnih, regijskih, državnih in mednarodnih srečanjih ter tekmovanjih. Kulturne vsebine šola skrbno nadgrajuje, dopolnjuje, prepleta in vselej stremi k inovativnosti, kreativnosti in prodornosti. Njihov šolski prostor je tako poln različnih aktivnosti, ki vsakodnevno spodbujajo in širijo obzorja kulture. Na šoli učitelji vodijo različne dejavnosti, v okviru katerih se učenci spoznavajo z likovnim ustvarjanjem, lutkami, glasbo, folkloro, plesnimi koraki, kreativnim pisanjem, fotografiranjem. Ob dogodkih in prireditvah, ki jih organizirajo, se povežejo in prepletajo z najrazličnejšimi dejavnostmi in tako v scenarij vključijo čim več otrok, ki sodelujejo v različnih kulturnih dejavnostih (plesalci, pevci, folkloristi, inštrumentalisti, recitatorji, novinarji, likovniki, gledališčniki). Da bi bili učenci kar se da zgodaj povezani s kulturo, jih v kulturno dogajanje vpletajo od prvega razreda naprej. Izredno ponosni so na dobro sodelovanje z lokalno skupnostjo, velik poudarek dajejo medgeneracijskemu sodelovanju, v poseben ponos pa so jim kulturni dnevi in razni projekti, v okviru katerih prepletajo različne kulturne dejavnosti, ki jih lahko »okusijo« prav vsi učenci.

Za izjemno, kvalitetno in prodorno kulturno ustvarjanje Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti Osnovni šoli Petrovče podeljuje priznanje in naziv NAJ KULTURNA ŠOLA LETA 2024.

Kulturna šola v kategoriji »velike šole« je
OŠ GORNJA RADGONA

Osnovno šolo Gornja Radgona obiskuje 563 učencev matične šole in 30 učencev v prilagojenem programu VIZ v Podružnični šoli dr. Janka Šlebingerja, ki je sestavni del matične šole. Šola aktivno sodeluje v projektu EKO šola, Zdrava šola in je ponosna nosilka naziva Kulturna šola od leta 2019. Kot ena izmed večji šol v Pomurju je znana po številnih, bogatih in raznolikih udejstvovanjih na širokem kulturnem področju. Šola spodbuja učence k sodelovanju v glasbenih, recitatorskih in dramskih dejavnostih. Zelo aktivni in uspešni so na lutkarskem in filmskem področju – predvsem na področju animiranega filma, za katere so prejeli številne nagrade in priznanja. Šola se že vrsto let pridružuje Tednu evropske kulturne dediščine, pri čemer učenci v avtentičnem okolju gradu Radgona prisostvujejo številnim tematskih delavnicam. Leta 2023 je bila PŠ dr. Janka Šlebingerja idejni vodja in organizator prvega srečanja ETNO šol za šole s prilagojenim programom. Šola se redno povezuje z lokalnimi kulturnimi organizacijami, kar omogoča učencem, da sodelujejo v različnih kulturnih projektih in dogodkih v skupnosti.

Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti podeljuje OŠ Gornja Radgona posebno priznanje za Naj kulturno šolo v kategoriji »velike šole«.

Kulturna šola v kategoriji »srednje velike šole« je
OŠ POD GORO

Osnovna šola Pod Goro je zelo aktivna in delovna šola, odprta za nove ideje in vedno vesela novih priložnosti. Na polju več dejavnosti razvijajo in krepijo kulturno ustvarjalnost svojih učencev. Trudijo se, da v projekte, prireditve, oddaje po šolskem radiu vključijo čim več učencev, s katerimi skupaj poskrbijo za celostno podobo dogodka – od začetne promocije, do vabil, scene in končne prireditve. Izvajajo razne delavnice za spodbujanje kreativnosti in kritičnega mišljenja, v katere vključujejo različne ravni umetnosti. Redno sodelujejo tudi z lokalnimi društvi, lokalnim okoljem, Glasbeno šolo Slovenske Konjice ter dajo velik poudarek na medgeneracijske projekte. Še posebej uspešni in prodorni so bili na področju literature in bralne kulture – predvsem v Medgeneracijskem bralnem projektu, pri katerem so z branjem sodelovali skupaj s starši, gimnazijci, prostovoljkami Društva prijateljev mladine ter tudi starostniki.

Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti podeljuje OŠ Pod Goro posebno priznanje za Naj kulturno šolo v kategoriji »srednje velike šole«.

Kulturna šola v kategoriji »male in podružnične šole« je OŠ LOVRENC NA POHORJU

Osnovna šola Lovrenc na Pohorju je manjša šola z 236 učenci. Šola kljub svoji majhnosti učencem ponuja najrazličnejše dejavnosti, kjer se lahko udejstvujejo in razvijajo svoje talente. Vključeni so tako v projekte na lokalni ravni, kot tudi na nacionalni. Šola se aktivno vključuje v življenje kraja ter redno sodeluje pri pripravi kulturnih programov različnih prireditev. Na šoli so še posebej ponosni na fotokrožek, ki je v preteklih dveh letih zaživel, fotografije učencev pa so bile nagrajene na državni ravni.

Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti podeljuje OŠ Lovrenc na Pohorju posebno priznanje za Naj kulturno šolo v kategoriji »male in podružnične šole«.

Priznanje za posebne dosežke na področju folklorne dejavnosti: OŠ SVETI TOMAŽ

Folklorne skupine z mentoricami Katarino Pondrk, Matejo Munda in Ivanko Ozmec, ki delujejo na Osnovni šoli Sveti Tomaž, so živi dokaz, kako se z vztrajnostjo, nenehnim folklornim izobraževanjem mentoric, predvsem pa s strastjo do folklorne dejavnosti ter kreativnostjo, krepi in prenaša ljubezen do plesne, pesemske kulture tudi na mlade. Folklorna skupina Škrjanček, ki zajema najstarejše folklornike šole, je s svojim skrbno pripravljenim programom in dobro izvedbo v zadnjih letih prodrla v sam vrh kakovostnega folklornega odrskega (po)ustvarjanja – skupina je bil zadnji dve leti prek tristopenjskega sistema uvrščena na državno srečanje otroških folklornih skupin – Ringaraja, kjer se je izkazala predvsem z inovativnostjo v programu.

Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti podeljuje OŠ Sveti Tomaž priznanje za dosežke na področju folklorne dejavnosti. Iskrene čestitke.

Priznanje za dosežke in prodornost na področju zborovske dejavnosti: OŠ PRIMOŽA TRUBARJA LAŠKO

Na OŠ Primoža Trubarja je zborovska dejavnost še posebej močno prisotna in tudi zelo uspešna. Na šoli delujejo trije pevski zbori: CiciDo s pevci iz prvega, druga in tretjega razreda, Otroški zbor Trubadurčki in mladinski Trubadurji. Zborovsko petje poteka tudi v podružničnih šolah Zavrh, Šentrupert in Rečica. Ko se vsi združijo na šolski prireditvi Pesmi srca, se zasliši pesem več kot 200 pevcev. Velika posebnost šole je tudi zbor učiteljev Primus, kar daje pevski dejavnosti še dodaten presežek. Zbori se udeležujejo območnih pevskih revij, sodelujejo na različnih priložnostnih koncertih, s svojimi nastopi popestrijo šolske prireditve in proslave. Zbori se pogosto udeležujejo tudi regijskih in državnih prireditev, kar prispeva k prepoznavnosti šole zunaj kraja. Trubadurčki in Trubadurji so pevci, ki so jim žirije za kakovostne izvedbe na več regijskih in državnem tekmovanju podelile zlata priznanja. Šola spodbuja tudi udeležbo mentoric na izobraževanjih. Sodelovanje v pevskih aktivnostih krepi občutek pripadnosti šolski skupnosti in ustvarja prijetno vzdušje na šoli.

Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti podeljuje OŠ Primoža Trubarja Laško priznanje za dosežke in prodornost na področju zborovske dejavnosti. Iskrene čestitke.

Priznanje za pomemben doprinos pri kulturni vzgoji otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami:OŠ ROJE

Osnovna šola Roje skrbi za vzgojo in izobraževanje otrok s posebnimi potrebami v občinah Domžale, Mengeš, Moravče, Lukovica in Trzin. Verjamejo in s svojimi dejavnostmi dokazujejo, da je kultura tisto področje, kjer najlaže premostijo razlike med posamezniki in sicer ne tako, da jih prikrijejo, temveč tako, da z njimi ustvarjajo raznolik svet. Z melodijo do inkluzije, Korak k sončku, likovna in druga tekmovanja so le nekateri izmed uspešnih projektov ustvarjanja učencev in mentorjev, sodelovanja z ostalimi vzgojno-izobraževalnimi in kulturnimi institucijami in vsekakor primeri dobre prakse vključevanja otrok s posebnimi potrebami.

Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti podeljuje OŠ Roje priznanje za pomemben doprinos pri kulturni vzgoji otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami. Iskrene čestitke.

Priznanje za spodbujanje izobraževanja mentorjev na področju kulturno-umetnostne vzgoje: OŠ ORMOŽ

Osnovna šola Ormož je srednje velika šola s 349 učenci. Šola daje velik poudarek na različne bralne strategije in projekte, s katerimi so uspešno pristopili k ozaveščanju pomena branja in navdušenjem nad branjem. Kot pravijo, se zavedajo, da dobro razvita bralna pismenost vpliva na kakovost pouka in življenja. Poleg tega pa je izjemno vzoren tudi njihov prispevek pri spodbujanju izobraževanja mentorjev na področju kulturno-umetnostne vzgoje. Šola namreč zgledno skrbi za dodatna izobraževanja svojih mentorjev, ki so se v obdobju zadnjih treh let v skupnem obsegu udeležili več kot 371 pedagoških ur seminarjev, delavnic, tečajev in usposabljanj, povezanih s kulturnimi vsebinami.

To jih uvrša v nivo najbolj skrbnih, zato Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, OŠ Ormož, podeljuje posebno priznanje za spodbujanje izobraževanja mentorjev na področju kulturno-umetnostne vzgoje. Iskrene čestitke!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacija za pripravo vloge

 

Besedilo poziva

 

Vzorčni obrazci