RAZPIS
GODČEVSKA DELAVNICA 2008
Beltinci, 25. do, 27. julij 2008
Godčevske delavnice so že nekaj let stalnica v izobraževalnih programih JSKD. Vsem, ki se v okviru folklornih skupin ali posebnih godčevskih skupin ukvarjajo s poustvarjanjem glasbenega izročila, ponujajo znanja, ki so za kakovostno prenašanje glasbenih zapisov v sodobnost nepogrešljiva. Godcem, ki igrajo na različna glasbila, ponujajo spoznavanje novih viž, hkrati (kar je še bolj pomembno) pa jim omogočajo, da se z ljudsko glasbo ne srečujejo le preko notnega gradiva, ampak da ljudskost glasbenih prežitkov dejansko osmislijo. Tokrat v okviru izobraževanja ponujamo še nekaj novega, kajti ob godčevski delavnici pripravljamo tudi pevsko (pri čemer bosta deloma združeni).
Seminar namenjamo:
- vodjem godcev pri folklornih skupinah;
- vodjem folklornih skupin, ki igrajo kakšen inštrument;
- inštrumentalistom v odraslih folklornih skupinah (še posebej vabljeni violinisti, klarinetisti, baritonisti, kontrabasisti - tudi tisti, ki bi se radi naučili igranja z lokom);
- inštrumentalistom v otroških folklornih skupinah;
- glasbenim skupinam in posameznikom, ki poustvarjajo ljudske viže (t. i. ljudskim godcem ...).
Prijavijo se lahko največ štirje posamezniki iz skupin.
Obravnavane vsebine:
Na delavnici se boste pod vodstvom Tomaža Raucha, ki godčevske delavnice že vsa leta vodi in ima na tem področju bogate (praktične) izkušnje, spoznali, kako (in če /in kdaj) združevati inštrumentalno spremljavo s petjem. Obstajajo namreč plesi, pri katerih se združevanju petja in igranja ne moremo odreči (npr. belokranjska kola, nekatere različice povštertancev, šuštarskih), obstajajo plesi, pri katerih se inštrumentalni del izmenjuje s pevskim (npr. štajeriš) in obstajajo viže, ki ob ustrezni vključitvi opravičujejo petje ob inštrumentalni spremljavi (npr. zibnšrit, mrzulin, mlinček, stu ledi ...), ljudske pesmi pa so tudi sicer dokaj pogost del odrskih postavitev folklornih skupin.
Zato bo na delavnici posebna pozornost posvečena izvajanju viž, ki šele skupaj s petjem predstavljajo celoto in izvajanju viž, ki brez posebne škode ostajajo brez petja, a je njihovo združevanje tudi mogoče. A pri združevanju je potrebno poznati pretekle glasbene prakse, ob njih pa tudi zahteve odra, ozvočenja in podobno.
Dve osnovni temi:
"POUSTVARJANJE LJUDSKE INŠTRUMENTALNE GLASBE" in
"INŠTRUMENTALNA SPREMLJAVA IN PETJE".
Kraj dogajanja: grad v Beltincih, župnijski dom v Beltincih.
Čas dogajanja: pričetek v petek, 25. julija, ob 17. uri; zaključek v nedeljo, 27. julija, ob 18. uri.
Kotizacija: 50 EUR (DDV je vključen). Poleg tega stroški bivanja s prehrano (zajtrk, kosilo, večerja) znašajo predvidoma 60 EUR na osebo in jih boste lahko poravnali ob prihodu z gotovino ali naročilnico, ki jo naslovite na KUD Beltinci, p.p. 24, 9231 Beltinci. Drugačen način plačila ni možen, zato vas prosimo, da naročilnic ne pozabljate in da stroške poravnate takoj ob prihodu.
Rok prijave:
Prijave pošljite najkasneje do petka, 20. junija 2008 na naslov JSKD, Štefanova 5, 1000 Ljubljana /prijava na godčevsko delavnico/. Prosimo vas, da se na seminar prijavite preko območne izpostave JSKD, oz. da jih s prijavo seznanite. Število udeležencev na delavnici bo omejeno, zato vas prosimo, da s prijavami pohitite. Če bo potrebno usklajevanje števila prijavljenih, vas bomo o tem pravočasno obvestili, sicer pa dodatnih obvestil, da ste na delavnico sprejeti, ne bomo pošiljali.
Kaj morate še vedeti?
- Pričakujemo vas v gradu v beltinskem parku v petek, 25. 7. 2008, med 16. in 17. uro.
- Delavnica bo potekala v Beltincih, spali boste v Dijaškem domu v Murski Soboti, prehrana pa bo organizirana v gostilni Tonček v Beltincih.
- Vljudno vas vabimo, da v Beltincih ostanete tudi še v nedeljo, ko bo tekom dneva v beltinskem parku potekal sejem obrti, v poznih popoldanskih urah pa državno srečanje odraslih folklornih skupin.
Okvirni urnik
petek
16.00 - 17.00
Prihod v grad v Beltince.
17.00 - 17.45
Uvoden nagovor (Tomaž Rauch in Adriana Gaberščik).
18.00 - 19.00
O godčevskem in pevskem izročilu (Tomaž Rauch).
19.30
Večerja.
20.30
Ogled programa v beltinskem parku.
sobota
8.00
Zajtrk.
9.00 - 11.00
Analiza petkovega večernega programa in praktično delo: plesne viže, ki so združene s petjem.
11.00 - 13.00
Praktično delo skupaj s pevci: petje in inštrumentalna spremljava.
13.00
Kosilo.
15.00 - 18.30
Praktično delo: spoznavanje ljudskih viž.
19.00
Večerja.
20.30
Ogled programa v beltinskem parku.
nedelja
8.00
Zajtrk.
9.00 - 9.30
Analiza petkovega večernega programa (skupaj s pevci).
9.30 - 11.00
Praktično delo skupaj s pevci: petje in inštrumentalna spremljava.
11.00 - 12.30
Praktično delo: izvajanje ljudskih viž.
13.00
Kosilo.
14.00
Predstavitev rezultatov in zaključni pogovor.
15.00 - 18.00
Spremljanje generalke in državnega srečanje odraslih folklornih skupin.
Informacije:
Franci Cotman,
strokovni svetovalec za
multimedijsko dejavnost
e-pošta: franci.cotman@jskd.si
Bojan Knific,
svetovalec za folklorno dejavnost
e-pošta: bojan.knific@jskd.si
Prijavnica
|