FOLKLORNA DEJAVNOST

 

Pevci nam pojejo, godci pa godejo 2012

državno srečanje pevcev ljudskih pesmi in
godcev ljudskih viž


Cerkvenjak, 25. november 2012

 

Glede na to, da je skupine, ki se ustanavljajo na novo, in skupine, ki že delujejo, a njihovi člani niso bili tesneje povezani z ljudskim petjem, težko primerjati s pevci, ki imajo povsem drugačno tradicijo, smo se odločili, da bomo državna srečanja pripravljali bienalno, in sicer se bodo eno leto predstavili poustvarjalci, drugo leto pa skupine, ki so še primarno povezane z ljudskim petjem.

Na območnih srečanjih se bodo tako kot do sedaj predstavljale vse skupine (in posamezniki), ki se ukvarjajo z ljudskim petjem in godčevstvom (ob dosedanjih računamo tudi na nove udeležence, ki bodo s spremenjenim sistemom spodbujene k predstavitvi). V letu 2012 pa bodo imeli strokovni spremljevalci srečanj nalogo, da bodo za regijsko srečanje pripravili program, katerega bodo najmanj eno tretjino predstavljali poustvarjalci ljudskega petja in godčevstva. Če bo ustreznih predstavitev na območnih srečanjih več, bo ta delež še večji. Na državnem srečanju se bodo predstavili predvsem neposredni nosilci izročila.

 

Izbor skupin in posameznikov bo pripravila dr. Mojca Kovačič.

 

V okviru srečanj pevskih in godčevskih skupin nastopajoče spodbujamo, da izbirajo primerno gradivo in da ga spodaj zapisanim načelom ustrezno poustvarjajo na odru.


1. Ustreznost izbora programa

* Spodbujamo izvajanje pesmi in godčevskih viž starejšega nastanka, a odobravamo tudi izvajanje mlajših pesmi/viž, če jim lahko pripišemo ljudskost.
* Spodbujamo iskanje glasbenega izročila v domačem okolju.
* Spodbujamo ohranjanje posebnosti moškega, ženskega in "mešanega" petja; poustvarjalcev izročila ne silimo v popolno posnemanje starejših zgledov.
* Pri poustvarjalcih izročila spodbujamo iskanje novih možnosti za kakovostno predstavljeno glasbeno izročilo, ki pa naj ne izvira le iz želje po všečnosti občinstvu.

 

2. Način petja, igranja

* Spodbujamo približevanje starim zgledom. Odklanjamo petje ob spremljavi godca/-ev. Odklanjamo "mačjo muziko", razen če gre za vključevanje redkih in zanimivih ljudskih glasbil.
* Spodbujamo ohranjanje posebnosti, ki veljajo za posamezna območja.
* Spodbujamo druge načine večglasja (posebnosti dvoglasja - kjer je bilo to običajno; petje na tretko, četrtko ...).
* Spodbujamo odmik od vplivov sodobne glasbe (narodno-zabavne, džeza ...).

 

3. Odrski nastop

* Odklanjamo dajanje intonacije, dirigiranje, petje z branjem besedil. Odklanjamo gestikulacijo.
* Pri poustvarjalcih dopuščamo svobodnejšo interpretacijo.
* Spodbujamo oblačenje v današnje pražnje obleke.
* Ne spodbujamo uniformnega oblačenja.
* Odklanjamo kostumiranje v "kvazikmečka oblačila" (oblike dindlnov, rožastih kril in predpasnikov ...). Če skupine (zlasti poustvarjalne) želijo predstavljati oblačenje v preteklosti, potem naj bo to povsem dosledno (vključno s pokrivali in obuvali).